PSnews

Opinii

Bai premierule! Bai ministrul Apararii. Bai baieti!

bogdan stoica

Am fost miercuri, la Ploiesti, la #MarsulCavaleriei. Actiunea aia de PR incredibil de misto, care a adus in parcarea unui mall cateva sute de soldati americani, cu tehnica din dotare si cateva mii de romani care le-au zambit, s-au fotografiat cu ei, le-au scotocit prin rucsacuri si prin blindate, s-au urcat pe elicoptere, si-au pus castile alea cool si le-au pipait armele. A fost cu muzica buna, cu limonada la cort, cu veteranii romani care le-au rupt capul americanilor in batalia de la Ploiesti din ‘43, cu adolescente care le-au tras ocheade americanilor si care i-au intrebat, inevitabil, cum ii gasesc pe Facebook.

Dar au fost si cateva momente in care v-am injurat ca la cazarma. Momentul ala cand o coloana de blindate a fost asistata, pentru a ajunge la mall, de o Dacie 1310. Da, bai baieti, o nenorocita de Dacie, masina aia produsa pana in 1992, adica pana acum 23 de ani. Era curata ca oglinda, avea toate luminile si autocolantele necesare, dar era o parlita de Dacie. La targul de masini, o iei cu fix atatia bani cat costa ochelarii Maybach ai premierului sau telefonul ministrul Apararii. Si de parca n-ar fi fost de ajuns, au fost adusi si vreo 50 de militari romani cu un autobuz Roman 112, fabricat in 1977. Ruginit ca dracu’, sub vopseaua aia curatata militareste, fara pic de praf.

N-o sa va povestesc ce moace au facut americanii, si cate discutii cu potential de revolta au avut loc. Apropo: ati facut foarte bine ca n-ati venit, niciunul, pe acolo, pentru ca huiduielile pe care le-ati fi primit ar fi stricat aerul de sarbatoare. Toti cei care au vazut cele doua masini cumparate de Ceausescu, nu de voi, s-au simtit un pic jenati. Si ma intreb cum va simtiti voi doi, cand ii primiti pe oficialii si militarii NATO in birourile voastre luxoase, in hainele voastre luxoase, le aratati masinile voastre luxoase si ii lasati sa citeasca povestile despre opulenta de acasa, si pe urma ii trimiteti sa “colaboreze” cu o armata pe care o tratati cum isi trateaza un proxenet curvele: cu bani putini si promisiuni multe.

Cumparati dracului, 42 de Dustere si 42 de autocare, trimiteti cate una din fiecare in fiecare judet si cereti-va iertare militarilor ca ii faceti de ras si cand ii puneti sa se plimbe in cinci tone de fier vechi atunci cand se intalnesc cu unii care se fataie in elicoptere de 30 de milioane de dolari bucata.

Inchei. Daca scriu putin, fotografia cu cele doua relicve rusinoase va fi mai bine pusa in valoare. Nesimtitilor.

fiervechi

20 Comentarii

20 Comments

  1. liviuioan

    13 mai 2015, 20:42 la 20:42

    Mai nea BOGDANE–ar trebui sa fii mandru–un roman stabilit in SUA–face furori cu scumpa noastra DACIE . Daca venea regele CIOABA cu trasura si caii de la nunta lui EBBA ?

  2. Mihai

    14 mai 2015, 01:19 la 01:19

    E drept ce spui. Dar haidi, bre, ca pana la armata mai sunt scoli, spitale, drumuri. Sau acum îți dai seama care e nivelul României reale!?

    • Liviu

      15 mai 2015, 11:52 la 11:52

      ..Si armata ?! Cand ?! Cat de aproape trebuie sa fie rusii ca sa consimti ca ai nevoie si de armata? Din cauza celor ca tine, nu avem avioane sa facem politie aeriana, nu avem masini de lupta si resurse pt. 2 luni de razboi: pt. ca armata e buna doar cand ajungi sa canti Treceti batalioane romane…!

    • M.C

      15 mai 2015, 13:21 la 13:21

      @mihai

      hai dispari postac insalubru

  3. Jimmygrey

    14 mai 2015, 10:53 la 10:53

    Frate, e și treaba de resurse, dar și de gospodărirea celor existente! Sunt niște afaceri și în armată mai dihai ca alea cu retrocedările! DE ACOLO dacă s-ar fi luat mașinile de care zici, avea fiecare militar câte una!

  4. alexius

    14 mai 2015, 19:00 la 19:00

    Eu nu cred că americanii au fost atât de oripilați de „autospecialele” MApN. I-am văzut si pe ei transportați cu autocarul ăla Roman și nu dădeau ochii peste cap. În general băieții ăștia (mulți cu misiuni in Irak și Afganistan) sunt foarte relaxați și nu stau să judece fiece defect, cum facem noi. Au și ei acasă vechiturile lor de care sunt mândri.
    Pt noi e foarte bine că au scos hârburile alea la un eveniment atât de important. Doar făcându-ne de rușine poate se mai sensibilizează vreun guvernant să cumpere un lot nou de autoturisme pt protocol. Armata a fost și va rămâne, din păcate, o cenușăreasă a bugetului. Militarii nu pot cere la minister dotări noi și nici nu pot face scandal.

  5. dragoș

    15 mai 2015, 10:21 la 10:21

    Nu cred că armata este chiar cenușăreasa bugetului, a fotografiat cineva vreodată mașinile cu care se plimbă cei cu mai multe trese și stele pe umeri ?

  6. vasile

    15 mai 2015, 15:01 la 15:01

    Nu conteaza ca-s vechi, daca-s curate si cusute.Pretentii de meltean de capitala.

    • doru

      19 mai 2015, 11:53 la 11:53

      Ha ha, complexatule! Bogdan traieste in Ploiesti!

  7. Garbaciu

    15 mai 2015, 17:29 la 17:29

    Nea Bogdane,vad ca ai uitat vorba ceea :”Bai sa-i spui lu ‘ tac-tu”!

  8. ssdd

    15 mai 2015, 17:31 la 17:31

    eh… nu te mai agita… chiar si la casele mai mici, soldatii romani sunt vazuti ca fiind cele mai inferioare specii exitente pe paman. asa ca de la aia 2 nu am nici-o pretentie. si chiar daca ar da mai multi bani…stii cum e vorba… pana la dumnezeu te mananca sfintii.

  9. victor

    16 mai 2015, 16:39 la 16:39

    cat de ratat sa fii sa scrii la site-ulo lui bogdan chireac? :)))))
    bogdan stoica , ziarist psd-ist:))

  10. victor

    16 mai 2015, 16:39 la 16:39

    americanii au tupeu sa treaca prin ploiesti.

  11. ironworker

    18 mai 2015, 22:02 la 22:02

    Ei na acum, crezi ca americanii nu stiu cu cine au de-a face. Daca astia ai nostri in timp de pace se plang de bani, dar daca vine razbelul ?

  12. Mihu

    7 iunie 2015, 16:38 la 16:38

    Te salut Bogdan. Apreciez blogul pe care il ai si toate temele de discutii pe care le abordezi acolo. Da pe bune frate cu asta ai cam dat buleala :/ Nu poti sa.mi etalezi niste masini de politie care cn stie poate abia le mai misca din an in paste si sa relatezi cu asa mare incredere si pesimist vizavi de Romania cum ca asa ne aparam noi de Rusia si chestii de genul! In primul rand nu luam masinile si aruncam cu ele in rusi,pe bune, si in al doilea rand sa stii ca in 2015 parcul auto al politiei este format din Loganuri modelul 2013 versiunea de echipare full chiar! Sa nu mai vorbim de Dusterele dotate la fel…n-or fi BMW-urile sau Audi-urile nemtilor dar nici obositele de Cielo sau 1310 care le-ai promovat tu pe blog! Salutare si numa’ bine Bogdan.

    • Dumitru

      28 octombrie 2016, 08:53 la 08:53

      Citeste mai bine, sau n-ai ochelarii la tine, era vorba de MASINILE armatei,dacia de politie militara, care insoteste coloane militare, nu loganurile politiei.

  13. Gabi

    19 august 2015, 10:18 la 10:18

    Armata o trimit ei peste hotare sa ne reprezinte si sa ne apere interesele si armata se intoarce cu medalii si misiuni exemplar executate;
    Armata o trimit ei la inundatii sa scoata populatia din ape si situatii de cacat;
    Armata o trimit ei cand zapada blocheaza strazile si judetele sa scoata populatia din case ;
    Dar ce fac ei pentru armata ,ne-au luat din banii din norma de hrana si ne trimit cu tehnica din 77 sa ne facem de ras, RUSINE ,rusine sa va fie politicieni corupti si ministri contrabandisti !!!

  14. Serban

    20 august 2015, 14:33 la 14:33

    Am si eu un mesaj pentru Armata Română!!!!
    Dacă în 89′ a-ți fost de partea Poporului,de ce în 2015 nu puteți fii la fel să dăm Guvernul jos!?????? De ce??????

  15. eu

    21 august 2015, 17:26 la 17:26

    AI UITAT DE PRESEDINTE

  16. Vali

    25 octombrie 2016, 12:50 la 12:50

    brusc au imbatranit si masinile si autocarele alea?
    nu le-ai vazut in 26 de ani pana acum? Brusc guvernul asta trebuie sa rezolve toate problemele tarii ca altfel nu se ridica la standardul tau?

    ti-as fi raspuns si pe FB dar acolo doar „prietenii” care au aceleasi pareri cu tine pot raspunde