PSnews

Ultima Oră

Deputații au decis. Defăimarea pe Facebook va costa până la 100.000 de lei

Deputații au hotărât mărirea amenzilor din legea defăimării. Cuantumul amenzilor s-a modificat în Comisie.

Astfel că, potrivit noilor decizii, defăimarea pe Facebook poate costa pâna la 100.00o de lei.
Amenzile vor ajunge astfel după decizia de astăzi a deputaților juristi, însă, o decizie finală va veni după ce Camera Deputatilor va vota în acest sens, în calitate de for decizional.

Legea îi apartine lui Liviu Dragnea. Liberalii si UDMR nu au susținut legea.

40 Comentarii

40 Comments

  1. Abdoulaye

    9 februarie 2016, 16:32 la 16:32

    Ineed you to be my friend

    • Doina Motrescu

      10 februarie 2017, 10:40 la 10:40

      Pumnul în gură,ca pe timpul dictaturii!?

      • Gabriel Marinescu

        10 februarie 2017, 18:45 la 18:45

        Cat de mult le-a lipsit asta!Cat de mult si-au dorit asta!Ei sa ne-o traga cum vor si pe toate partile si noi sa-i vorbim numai de bine,sa fie iar ca pe vremuri cand”partidul era in toate”si toata lumea doar lauda,nimeni nu critica ca era imediat dat la cap cu manie proletara!Oare CEDO nu se poate autosesiza in cazul acestui abuz samavolnic si strigator la cer?!?

  2. ion ciocan

    9 februarie 2016, 16:44 la 16:44

    ADICA ei pot sa si bata joc de noi cat poftesc ,pot sa ne fure la greu , sa ne minta ,sa ne umileasca si noi , amaratii nu avem voie nici macar sa le -o spunem verde in fata !nemernicii ,asta s-o creada ei , macar cu asta ne mai racorim tigane tampit de teleorman !

  3. Kojmariu

    9 februarie 2016, 16:48 la 16:48

    Mda, ei pot continua jaful si bataia de joc la adresa poporului roman dar poporul are dreptul doar sa tatca si sa inghita in sec. Cred ca avem nevoie de un alt fel de 1907 dar mai eficient, mult mai eficient.

    • Lucian

      10 februarie 2017, 07:35 la 07:35

      Exact.pasnic nu merge cu ăștia!

  4. Flory Minerva

    9 februarie 2016, 16:57 la 16:57

    Scandal mare o sa iasa!Si-o cauta cu lunanarea.

  5. dorina

    9 februarie 2016, 17:36 la 17:36

    atunci o sa va lasam mesaje numai de bine, dar puse in ghilimele!

  6. gogaie

    9 februarie 2016, 18:24 la 18:24

    Cum de nu dau eu de Dragnea ala asa tam nesam pe strada, sa vezi ce mumu ii dau in direct asa, nu virtual!

  7. alexe

    9 februarie 2016, 18:52 la 18:52

    se incalca dreptul la libera exprimare si dreptul la opinie. Daca faptele parlamentarului care este PLATIT DIN BANII PUBLICI nu sunt in regula, nu am voie sa ma exprim liber? PE BUNE? DAR NU CUMVA AR TREBUI SA LE APROBAM NOI LOR DE FAPT SALARIILE, BONUSURILE, PENSIILE, TOATE CHELTUIELILE PE CARE LE GENEREAZA, PE CRITERII DE PERFORMANTA? PANA CAND EL E MAI PRESUS DE LEGE SI IL DOARE IN FUND DE CEL CARE II PLATESTE TOTUL, POPORUL ROMAN?
    CRED CA E VREMEA PENTRU O SCHIMBARE DE PARADIGMA. IAR DRAGNEA SA MEARGA LA PUSCARIE, CA SI ALTII CARE SUNT IN ACEEASI SITUATIE SI SA DISPARA DIN PEISAJUL PUBLIC SI POLITIC FARA NICI UN FEL DE REMUNERATII PENTRU CA CEEA CE FAC SUNT MAI MULT DECAT STRIGATOR LA CER, SI O FAC IMPOTRIVA ACELORA CARE LE PLATESC HUZURUL SI AROGANTA.

    • Cristian Ioan

      10 februarie 2016, 14:53 la 14:53

      Libertatea cuvantului exista si inainte de 1989, doar ca tu, cel ce strigai pe strada, erai liber doar INAINTE sa spui, dupa aia te salta urgent!
      Acum nu iti interzice nimeni dreeptul la opinie, daca o tii pentru tine.
      Si chiar daca public pe FB, nu te mai aresteaza Securitatea, nu ajungi in Gulag, ci „doar” platesti o amenda!

    • Aldo

      10 februarie 2016, 17:37 la 17:37

      ASTIA-S MAI RAI SI MAI NEMERNICI CA AIA DIN 89 !.. DICTATURA COMUNISTA ..S-A SCHIMBAT IN DICTATURA POLITICA SI POLITIENEASCA DIN ZILELE NOASTRE !

  8. Vyky

    9 februarie 2016, 19:59 la 19:59

    Ok! Ei au vrut-o!!!! Daca ne baga pumnul in gura, si nu mai avem voie sa vorbim,vom trece la fapte. Ei stiu foarte bine ca o mana de (……!!!!!!……??????) isi bat joc de o tara intreaga si nici macar sa spunem ce avem pe suflet nu avem voie!!!!
    Si ce daca o sa-i spun penal d-lui Dragnea, inseamna ca-l defaimez,sau ca mint??????

  9. puiu

    9 februarie 2016, 20:37 la 20:37

    au stiut ei politicienii de ce au desfiintat pedeapsa cu moartea

  10. mario

    9 februarie 2016, 20:58 la 20:58

    dar daca ii demascam pe hoti, pe mincinosi,atunci cum se cheama? Daca un politician/functionar corupt este demascat via facebook atunci demascatorul primeste amenda sau laude?ca vreau sa stiu si eu .Ce s-a cistigat la revolutie daca nu libertatea de gindire?

  11. alin

    9 februarie 2016, 21:49 la 21:49

    nu o sa faca nimeni nimic in privinta asta, fiindca suntem in popor de scalvi, suntem niste oameni slabi, asa au vrut altii sa ajungem si asta am ajuns!!!

  12. Carmen din Canada.

    9 februarie 2016, 23:17 la 23:17

    O sa va dati voi palme cand va vom injura noi cei din afara tarii, oodiosilor!

  13. Marius

    9 februarie 2016, 23:25 la 23:25

    Pai si articolul 30 din Constitutia Romaniei pentru ce mai este acolo? Cum majoritatea le accepta salariile si pensiile nesimtie asa si ei sa accepte dreptul la libera exprimare. Sau e ca in cazul politistilor care dau amenzi ca vorbesti la telefon cand conduci dar ei nu poarta nici centuri nici hands-free…

  14. Ciprian

    9 februarie 2016, 23:46 la 23:46

    Deci ne intoarcem in anii 80 90 pe vremea comunismului

  15. Ciprian

    9 februarie 2016, 23:47 la 23:47

    Ori cu ceausescu ori fara el e tot aia incet si sigur ne intoarcem pe vremea comunismului

    • Aldo

      10 februarie 2016, 17:35 la 17:35

      DREPTUL LA LIBERA EXPRIMARE NU LE PRIESC ” ALESILOR” ?!… NE-AM INTORS LA DICTATURA . INSTITUITA DE PENALII ROMANIEI !

  16. Gabi Manea

    10 februarie 2016, 00:21 la 00:21

    Saracia e in floare , dar ei isi fac griji de a poporului libera exprimare.. Chiar e adevarat? Cateodata imi vine greu a crede ca oameni la conducere pot fi atat de (oare primesc amenda?) dobitoci…:)

  17. iditoiu mirel

    12 februarie 2016, 15:18 la 15:18

    Dar ei cand ne fac mamele curve , ne fura isi bat joc de noi cu fel si fel de taxe.asta cum se numeste?

  18. mariusik

    12 februarie 2016, 20:33 la 20:33

    ba hotilor, mincinosilor, huuuuooooooo baaaa…cat tupeu si nesimtire aveti!!!!!!!HUOOOOOOOOOOOO

  19. Remy

    9 februarie 2017, 18:48 la 18:48

    La 1907 a fost o răscoală înăbușită în sânge de către guvernul liberal. S-a tras cu tunul in băieții țărani răsculați. Sloganul „noi vrem pământ ” a evoluat la „noi vrem o țară fără corupție „. Un secol de suferințe cu acești conducători iubiți.

  20. SALAR DECENT.

    9 februarie 2017, 21:42 la 21:42

    Ne intoarcem in comuism ??? atunci bine ai revenit in comunism ROMANIA.

  21. Lady D.

    9 februarie 2017, 22:56 la 22:56

    How low can they go? Se mai mira cineva? …nu-si da nimeni seama ca Facebook este creat ca sa adune date despre populatie? Sa o tina in cutiute bine etichetate? Este o banca de date,oamenii se duc acolo sa faca depozite din viata lor si sa le prezinte pe tava „liderilor”. Este exact acelasi principiu al bancilor monetare. Ei vor sa injurati,de aceea se dau aceste legi…ca sa va faca sa „gresiti”,sa iesiti mai bine in evidenta, sa stie clar de partea cui sunteti,ce manevre vreti sa faceti,cum ganditi,ce familie aveti,ce prieteni,cat de departe veti merge, etc Si de fapt…totul este un joculet…al politicii la nivel inalt si foarte inalt,politica care nu se joaca in/din Romania. Aici este unsa doar o rotita foarte mica din tot angrenajul. Politica locala are rolul sa creeze maze-uri si pentru soriceii generatiei Facebook.Pe noi,cei mai tineri ne prind cu chichite cibernetice,pe cei in varsta ii ingenuncheaza pe la spitale. Cat timp postezi poze cu animalute care se ling sau propui retete de prajituri,totul este ok pentru tine…esti „safe”,esti in parametrii lor…dar cand incepi sa gandesti,cand pare ca instigi la revolta si pare ca ai sanse sa unesti oamenii intru revolta, atunci li se aprinde beculetul la centrul de control.Treziti-va oameni buni…puteau foarte usor sa omoare in fasa acest protest care tine de 10 zile…pentru voi a fost fun? Si pentru ei. Nu judec miscarea in sine…mi se pare grozav ca oamenii s-au adunat si au creat acea mare de lumina artificiala…ii felicit pe toti oamenii frumosi si pasnici care s-au alaturat evenimentului,bravo voua.Ati facut impresie frumoasa,de oameni care inca mai au suflet.Cu respect.

  22. Valar Morghulis

    9 februarie 2017, 23:18 la 23:18

    Toată lumea de la protest și-a exprimat ”iubirea” față de Dranea și ai lui, credeți că ne vor aresta pe toți? Mă îndoiesc!

  23. Groza

    10 februarie 2017, 02:14 la 02:14

    Ei sunt o forta:(consilieri locali,primari,consilieri judeteni,presedinti de judet,secretari de stat ministri,premieri si chiar presedinti ,cca 4000 mii),din toate partidele.Ei trebui sa isi albeasca dosarele,mergand pana la legalizarea furtului.Greu de izbutit.Da mai mult Toparceanu vrea sa iesim din UE.Patru tari ne pot scapa;(Germania ,Franta ,Italia si Spania),romanii mergeti acasa si hotarati-va,ce vreti.Urmatoarea etapa fa fi internetu.

  24. drac-nea

    10 februarie 2017, 09:56 la 09:56

    In Romania nu mai exista legi. Atata timp cat sunt facute infractori, ‘legile’ ii intereseaza doar pe dansii.

  25. Balan Viorel

    10 februarie 2017, 10:39 la 10:39

    Ei au dreptul sa ne umileasca, sa ne minta, sa ne vanda tara pe nimic si acum vor sa ne inchida si gura, ce vor face cu cei din diaspora? Mari excroci deputatii astia care au initiat proiectul asta.

  26. Sergiu

    10 februarie 2017, 10:45 la 10:45

    chestia asta poate fi abuzata maxim si incalca dreptu la libera exprimare in ce tara traim ?

  27. Sica

    10 februarie 2017, 11:24 la 11:24

    Trebuie sa si intelegi, nu e suficient sa citesti. Poti sa te exprimi cat vrei. Doar defaimarea se sanctioneaza ceea ce e foarte corect. Cn sunteti voi aceia care va permiteti sa denigrati permanent fara sa fiti sanctionati? Spiritul de „turma” se manifesta si aici.

  28. Mona

    10 februarie 2017, 13:19 la 13:19

    Dacă nu îi susține nimeni.. De ce circula aceasta știre de anul trecut.?

  29. irina

    10 februarie 2017, 13:57 la 13:57

    Vă inflamați degeaba. Ăsta era și scopul. Articolul este din 9 februarie 2016 !!!!!!!
    Verificați cu atenție!!!!!!

  30. deceneu

    10 februarie 2017, 16:05 la 16:05

    Măi animalule, respectul se câștigă nu se impune!

  31. Amyra

    10 februarie 2017, 18:05 la 18:05

    Mai prostilor care sunteti pe aici, nu va convine ca nu mai puteti injura? Analfabeti de doi bani ce sunteti. Una e sa iti exprimi niste nemultumiri si ALTA e sa iti bati joc la modul cel mai josnic, cu injuraturi, muie si toate analfabetismele ce le-ati debitat! Foarte bine, ati aratat zilele astea ca nu sunteti buni sa emiteti nici macar o idee coerenta, erati buni numai la injurat, injurat si iar injurat! Analfabeti incapabili sa sustineti un dialog. Foarte bine! Poate asa MAI INVATATI SI VOI SA VORBITI CIVILIZAT, da m-as mira la cata minte nu aveti.

  32. Mihai

    10 februarie 2017, 19:15 la 19:15

    OK, atunci nu-i defaimam. Recunoastem din toata inima ca sunt o gasca de hoti de cea mai joasa speta, inculti, nesimtiti, imbecili, care intr-o societate normala ar trebui sa fie nime-n-drum.

  33. Kojmariu

    10 februarie 2017, 23:25 la 23:25

    Da, da cestiunea e valabila numai cand noi ii jignim pe ei. Ei, isi rezerva dreptul sa ne jigneasca si defaimeze dupa bunul lor plac. In realitate asta au votat. Vorba poetului: „Noi vrem democratie, Dar nu pentru catei”.

  34. Nicole

    11 februarie 2017, 11:46 la 11:46

    Je suis Charlie!