Aproape 5.000 de permise auto, anulate din motive medicale de Poliție, în 2025. La solicitarea ProMotor, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR) a transmis câte situații au fost înregistrate, în 2025, în care a fost dispusă anularea permisului de conducere din motive medicale.
Iar statistica arată că, față de anul trecut, în 2025 au fost identificate de 3 ori mai multe cazuri în care șoferii aveau afecțiuni care nu le mai permiteau să conducă în siguranță o mașină.
„În primele 9 luni din anul 2025, au fost retrase 4.821 de permise de conducere ca urmare a unor cauze medicale, comparativ cu 1.322 de permise de conducere retrase în perioada similară din anul 2024”, au transmis reprezentanții Poliției.
Aceste măsuri au fost luate față de persoane care sufereau de diverse afecțiuni fizice sau psihice.
Persoanele care suferă de afecțiuni neuromotorii, precum scleroza multiplă sau boala Parkinson, nu mai pot conduce o mașină. De asemenea, demența, problemele de vedere și de auz severe, precum și cele cardiace duc anularea dreptului de a conduce un autovehicul.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News












