6 ani de închisoare pentru românii care nu respectă ultimul Ordin al ANAF. Ce trebuie să știe contribuabilii

Sursa foto: Pixabay

Potrivit unui Ordin recent emis de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF), inspectorii Direcției generale antifraudă fiscală (DGAF) vor putea trimite contribuabililor și somații, în situația în care aceștia nu au dat curs invitației pentru efectuarea sau continuarea controlului și au refuzat să prezinte documente legale necesare verificărilor financiare sau fiscale.

Deși ultimul ordin al ANAF rezolvă o veche problemă a sistemului, legată de informarea corectă a publicului, contribuabilii riscă acum și șase ani de închisoare dacă nu răspund la timp somațiilor emise de Finanțe. Ordinul nr. 128/2025 privind aprobarea modelului și conținutului formularelor și documentelor utilizate în activitatea de control a Direcției generale antifraudă fiscală, prin care este introdusă și somația, a fost publicat în Monitorul Oficial luni, relatează Startupcafe.ro.

Somația „se întocmește în cazurile când contribuabilul/plătitorul nu a dat curs, explicit sau implicit, în tot sau în parte, invitației inspectorilor antifraudă pentru efectuarea/continuarea controlului și astfel refuză nejustificat să prezinte documentele legale și bunurile din patrimoniu necesare pentru stabilirea situației de fapt fiscale, în scopul împiedicării verificărilor financiare sau fiscale”, conform Ordinului.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: