Andrei Muntean, bronz la Cupa Mondială de gimnastică

Singurul gimnast român calificat la Jocurile Olimpice, în probele masculine, a trecut cu brio de prima verificare din acest an.

Andrei Muntean (31 de ani) a cucerit medalia de bronz la paralele, în cadrul primei etape din acest sezon al Cupei Mondiale Challenge de gimnastică artistică.

Cu un punctaj de 14,150, Muntean a ocupat locul al treilea, în Antalya, pe podiumul completat de spaniolul Nicolau Mir (cu 14,800 puncte) și de ucraineanul Radomir Stelmah (cu 14,500 puncte). În calificări, Andrei Muntean avusese cel mai bun rezultat, cu 14,650 puncte.

Tot la Cupa Mondială Challenge de gimnastică artistică din Turcia, Răzvan Marc a încheiat pe locul 6, la bara fixă, probă în care Roland Modoianu a fost al 8-lea.