Liga Europa: Corvinul merge mai departe, după 0-2 cu Paksi în manşa secundă a primului tur preliminar

Sursa foto: Facebook

Echipa Corvinul Hunedoara s-a calificat joi seara în turul al doilea preliminar al Ligii Europa, după ce a pierdut la Sibiu, scor 0-2, în faţa maghiarilor de la Paksi.

Hunedorenii au început bine la Sibiu, în returul cu Paksi, şi Marius Lupu a lovit bara încă din minutul 1, însă se fluierase deja o poziţie de ofsaid. A urmat lovitura de cap a lui Bradu, care a trimis puţin peste poartă în minutul 5. După cinci minute Flavius Iacob a şutat de la distanţă, puţin pe lângă bara porţii lui Szappanos. Portarul gazdelor, Lefter, a scos de sub transversală mingea trimisă de Manolache, scăpându-i pe hunedoreni de un autogol. Konyves a marcat în minutul 28, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid milimetric. Lefter a intervenit excelent în minutul 78, la o serie de şuturi din careu, pentru ca în minutul 79 să se recunoască învins după ce Norbert Konyves a şutat, Hrezdac a deviat şi Paksi a înscris, deschizând scorul. Maghiarii au mai înscris odată în minutul 90, prin Daniel Bode, şi s-au impus cu 2-0, însă Corvinul se califică în turul următor după acel 4-0 înregistrat în Ungaria.

În turul al doilea din Liga Europa, Corvinul va juca împotriva echipei vicecampioane din Croaţia, Rijeka.

CORVINUL: Lefter – F. Iacob, V. Lică, Manolache, A. Neacşa (Velisar 84) – Roger (D. Pop 90+2), Bradu (Ubbink 84),  Hrezdac – M. Lupu, S. Buş, D. Pîrvulescu (Gîrbiţă 90+2). ANTRENOR: Florin Maxim

PAKSI: Szappanos – Otvos, Kinyik, J. Szabo – Osvath, Mezei (Windecker 62), Vecsei (G. Vas 71), K. Papp, K. Kovacs (Silye 62) – Hahn (D. Bode 62), Konyves. ANTRENOR: Gyorgy Bognar

Cartonaşe galbene: – / Kinyik 49, K. Kovacs 54, Windecker 81, J. Szabo 90

Arbitri: Peter Kralovic – Milan Strbo, Dusan Stofik – Balint Kiss (toţi din Slovacia)