Canotorii medaliaţi la Jocurile Olimpice Paris şi componenţii lotului de gimnastică revin în România miercuri

Sursa foto: facebook

Canotorii medaliaţi la Jocurile Olimpice Paris 2024 şi componenţii lotului de gimnastică vor reveni în ţară miercuri, la ora 15.50, de la Paris. Ei vor fi primiţi la Salonul Oficial al Aeroportului Henri Coandă din Bucureşti.

Canotorii români au obţinut cinci medalii la Paris: două de aur şi trei de argint. Au urcat pe prima treaptă a podiumului echipajul Andrei Cornea/Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu). Au obţinut argintul olimpic Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin şi Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin categorie uşoară.

La gimnastică, România a ocupat locul 7, iar Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe 8 la bârnă şi 5 la sol, în timp ce Ana Maria Bărbosu a ocupat locul 4 la sol