JO 2024 Olandeza Sifan Hassan, medaliată cu aur la maraton; românca Delvine Relin Meringor, clasată pe 7

Sursa foto: Sifan Hassan

Atleta olandeză Sifan Hassan a câştigat proba feminină de maraton, duminică dimineaţa, în ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris, în timp ce românca Delvine Relin Meringor s-a clasat pe locul 7.

Hassan (31 ani) a obţinut victoria după un sprint pe ultima linie dreaptă, după o luptă cu atleta etiopiană Tigst Assefa, câştigând cursa cu un nou record olimpic, 2 h 22 min 55 sec. Olandeza îşi trece în cont a treia sa medalie la Paris, după cele de bronz de la 5.000 m şi 10.000 m. Sifan Hassan, câştigătoarea maratoanelor de la Londra şi Chicago de anul trecut, îi urmează celebrului atlet ceh Emil Zatopek, care a luat medalii (de aur) în cele trei probe la Jocurile Olimpice din 1952.

Assefa, clasată la trei secunde în urma învingătoarei, a obţinut argintul, în timp ce bronzul a fost cucerit de kenyana Hellen Obiri, sosită la 15 secunde. Atleta română de origine kenyană Delvine Relin Meringor a ocupat un onorant loc 7, la 2 min 01 sec de noua campioană olimpică.