Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a comentat, sâmbătă, la Prima Tv, situaţia unora dintre politicienii care şi-au anunţat intenţia de a candida la alegerile prezidenţiale din mai. El mărturiseşte că nu înţelege „jocul” pe care îl face Victor Ponta, dar spune că oamenii nu au uitat că fostul preşedinte al PSD a fost la putere. Pe Elena Lasconi Kelemen Hunor spune că o înţelege în ceea ce priveşte decizia de candida din nou, având în vedere scorul obţinut, iar despre Nicuşor Dan spune că „se grăbeşte”, pentru că e tânăr pentru a fi preşedinte al ţării.
„Eu o înţeleg pe Elena Lasconi. A fost o dată pe buletinele de vot, a obţinut mai multe voturi decât USR-ul. Cum să renunţe, care ar fi logica, explicaţia? (…) Ce puţin eu nu văd o altă logică să spună că până la urmă nu mai candidez, gata, am fost odată pe buletinele de vot, am intrat în turul doi, acum lasă aşa, nu mă mai interesează”, a afirmat Kelemen Hunor la Prima TV, sâmbătă.
Despre Nicuşor Dan, Kelemen spune că „este un om extrem de ferm şi de foarte multe ori inflexibil, în sensul bun al cuvântului inflexibil”.
„Se grăbeşte totuşi. E foarte tânăr pentru funcţia de preşedinte. Se cam grăbeşte cum s-a grăbit şi Ponta în 2014, dar nu cred că va renunţa. Cel puţin astăzi nu cred. Ce se va întâmpla peste 2, 3, 4, 5 săptămâni, vom vedea”, adaugă liderul maghiar.
Întrebat dacă înţelegeţi „jocul” pe care îl face Victor Ponta, Kelemen a răspuns: „Nu. Nici nu vreau să discut şi nici nu ştiu dacă înţeleg. Era clar că el are în picioare dansul, deci nu poate să nu danseze”.
Kelemen crede că Victor Ponta nu are şanse la acest scrutin prezidenţial. „2014 e foarte aproape. Eu nu ştiu dacă va candida sau nu, dar nu are şanse, deci haideţi toţi să fim serioşi”, mai spune Kelemen.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News