UPDATE Horațiu Potra, vizat de noi percheziții. S-au găsit sume imense de bani și arme

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Sunt percheziții de amploare la această oră, în mai multe județe din țară. Dosarul îl vizează inclusiv pe mercenarul Horațiu Potra, un apropiat al lui Călin Georgescu. Anchetatorii spun că Potra și alți foști membri ai Legiunii Străine au înființat o organizație fascistă și au instigat la violență. În plus, ofițerii verifică și felul în care a fost finanțată campania electorală din decembrie.

ACTUALIZARE 12.45 Surse: Călin Georgescu a fost oprit în trafic și ridicat cu mandat. Este dus la Parchetul General la audieri

Procurorii au emis un mandat de aducere în urmă cu o oră, potrivit unor surse judiciare. în Baza acestui mandat de aducere au început căutările petru a fi găsit. Georgescu ar fi fost oprit în trafic și va fi adus la Parchetul General pentru audieri. Cel mai probabil i se va aduce la cunoștință calitatea fie de suspect, fie de inculpat.

ACTUALIZARE 12.00 47 de percheziţii au loc miercuri în cinci judeţe din ţară la proprietăţile lui Horaţiu Potra, dar şi la apropiaţi ai acestuia. Sunt căutate arme şi mai multe documente în dosarul de instigare publică deschis pe numele şefului mercenarilor din Congo.

Peste 1 milion de dolari au fost găsiți la perchezițiile care au loc miercuri la locuințele lui Horațiu Potra și ale mercenarilor lui. Într-o casă din Luduș a fost găsit în podea un seif în care erau aproximativ 600.000 de lei.

Anchetatorii au mai găsit încă 500.000 de dolari la Horațiu Potra, astfel că, suma totală găsită e de 1,3 milioane de dolari.

În casa fiului lui, Dorian, au fost găsite arme.

La o altă persoană unde au descins mascații s-au găsit 200.000 de dolari. Într-o altă cameră s-au găsit aproximativ 85.000 de dolari.

În Mediaș, la percheziții au fost găsite arme neletale.

Au loc descinderi și în Mureș, la o fermă dezafectată a lui Potra, unde se caută arme și droguri.

În urmă cu o săptămână, au mai avut loc percheziții care l-au vizat pe Potra, în legătură cu faptul că nu a declarat 7 milioane de dolari câștigați în Africa.

ACTUALIZARE 11.00 

Este cea mai amplă operațiune desfășurată de Poliția Română și de Parchetul General. 47 de percheziții au loc în mai multe județe ale țării, precum Sibiu, Mureș, Ilfov, Timiș, Cluj.

Sunt vizate 27 de persoane, patru sedii comerciale.

Descinderile au loc într-o anchetă în care se cercetează un cumul de infracțiuni precum inițierea sau constituirea unei organizații cu caracter fascist, rasist, xenofob, aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup.

De asemenea, vorbim despre promovarea publică a cultului persoanelor vinovate de săvârșire a unor infracțiuni de genocid sau crime de război.

Sunt vizate și alte infracțiuni în legătură cu campania electorală. De exemplu, fals în declarații privind sursele de finanțare a campaniei electorale, comunicarea de informații false, acțiuni împotriva ordinii constituționale, nerespectare a regimului armelor și muniției și orice articole pirotehnice.

Se caută arme, documente. Deja s-au găsit sume importante de bani, pentru că polițiștii au ajuns la mai multe domicilii care aparțin lui Horațiu Potra și ale apropiaților săi, mercenari. Este vorba despre persoane cu care Horațiu Potra, în noaptea de 7 spre 8 decembrie, se îndreptau către Capitală pentru a participa la un protest. Existau atunci suspiciuni că intenționau să creeze haos în Capitală. O persoană a sunat atunci la 112, spunând că are informații potrivit cărora cei care urmau să ajungă în București și să meargă spre Catedrala Mântuirii Neamului aveau arme la ei, lucru care s-a și dovedit a fi real. La percheziții s-au găsit mai multe arme albe, obiecte contondente, inclusiv un pistol în portbagajul lui Potra.

Potrivit surselor Antena 3 CNN, la perchezițiile de azi Horațiu Potra nu a fost găsit acasă.

Acum aproape 2 săptămâni a fost vizat de percheziții într-un caz de evaziune fiscală în care se vorbea despre suma de 7 milioane de dolari. Și atunci era plecat în străinătate.

Este așadar cea mai amplă operațiune după acest scandal legat de modul de finanțare a campaniei electorale  a lui Călin Georgescu.

ACTUALIZARE 10.20 Percheziții și la Marian Burcea, bodyguardul lui Călin Georgescu

La ora 6:00, polițiștii au descins și la locuința lui Marin Burcea, bodyguardul lui Călin Georgescu, care se află într-o localitate de la marginea Capitalei. Locuiește acolo într-un cartier rezidențial. Polițiștii sunt în interiorul locuinței acestuia și caută probe în ancheta care a fost deschisă. În fața casei lui Marin Burcea este parcată mașina cu care, de obicei, circulă Călin Georgescu.

Se fac verificări, printre altele, pentru finanțarea campaniei electorale a lui Călin Georgescu. De asemenea, se fac cercetări și pentru promovare de materiale xenofobe în mediul online, dezinformare.
Marin Burcea este, pe lângă garda de corp a lui Călin Georgescu, un om de afaceri cu un istoric bogat. În acest moment, potrivit informațiilor Antena 3 CNN, ar fi partener de afaceri într-o firmă care se ocupă cu activități artistice, iar partenera lui de afaceri este Mihai Dorina.

Marin Burcea, de asemenea, am mai avut în trecut acțiuni în alte companii, companii de securitate, de exemplu, însă a renunțat de ele, iar acum se ocupă doar de activități artistice și, bineînțeles, de paza lui Călin Georgescu.

ACTUALIZARE 09.36 Călin Georgescu a avut o reacție la scurt timp după începerea perchezițiilor

„Sistemul comunisto-bolșevic continuă abuzurile odioase! Azi, la ora 6 dimineața, au descins din nou în zeci de locații peste familii, trezind copii din somn. Caută să inventeze dovezi pentru a justifica furtul alegerilor și pentru a face orice în demersul de a bloca o nouă candidatură a mea la prezidențiale. Caută de trei luni fără succes”, a scris el.

„Eu, în numele votanților mei, dar și a celor care deși au alte opțiuni politice vor o Românie democratică și liberă – mă lupt cu acest sistem securistic care ne vrea în sclavie. Trăim în comunism, nu este nimic liber și legal în tot ce se întâmplă. Nu cedez, mă bazez pe sprijinul vostru, al tuturor și vă aștept sâmbătă, în Piața Victoriei”, a adăugat el.

ACTUALIZARE 09.20 Anchetatorii au descins în locuințele persoanelor vizate de acest dosar penal la ora 6:00. Este vorba, în primul rând, despre Horațiu Potra, fostul mercenar și cel care a trimis foști militari români să lupte în în Congo. El este acuzat că ar fi organizat o grupare fascistă care în ultimii ani ar fi răspândit foarte multe mesaje xenofobe, rasiste, în special pe internet.

În plus, surse din anchetă spun că Potra, alături de foștii săi colegi din Legiunea Străină, ar fi instigat la violență, le-ar fi cerut oamenilor să iasă la proteste, să fie agresivi. În timpul perchezițiilor au găsit anchetatorii și câteva arme albe. Știrea inițială: Este vorba despre 47 de percheziți pe care le coordonează procurorii de la Parchetul General în județele Sibiu, Mureș, Timiș, dar și în Ilfov și Cluj. Sunt vizate mai multe locuințe ale unor persoane fizice, dar și sediile unor asociații și societăți comerciale.

Infracțiunile vizate au legătură parțial cu campania electorală pentru alegerile prezidențiale de anul trecut, anulate de Curtea Constituțională, și sunt infracțiuni dintre cele mai grave – acțiuni împotriva ordinii constituționale, încălcarea regimului armelor și munițiilor, folosirea ilegală de articole pirotehnice, dar și fapte de promovare a persoanelor vinovate de crime împotriva umanității ori inițierea unor asociații antisemite. Nu în ultimul rând, sunt vizate și fapte de fals în declarații cu privire la finanțarea campaniei electorale ori comunicarea de informații false. Sunt suspiciuni care au legătură cu ceea ce s-a întâmplat în timpul campaniei electorale pentru prezidențiale de anul trecut, dar și ulterior, fapte care îl vizează, printre alții, și pe Horațiu Potra, apropiat lui Călin Georgescu, potrivit informațiilor Digi24. Horațiu Potra a mai fost vizat de astfel de acțiuni ale Parchetului General în legătură cu suspiciuni pe care le au procurorii.

Au mai fost percheziții la acesta – ultimele, chiar în cursul săptămânii trecute, într-un dosar de evaziune fiscală. Sunt făcute verificări inclusiv în legătură cu campania electorală, după ce a fost deschisă o anchetă în privința campaniei derulate de Călin Georgescu. Acesta a declarat zero cheltuieli, însă autoritățile au avut o serie de suspiciuni în acest caz și au deschis o investigație penală. Descinderile din această dimineață au legătură cu acest fapt, dar și cu alte suspiciuni de încălcare legii pe care le au anchetatorii.

Ce infracțiuni sunt cercetate în dosar

  • Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă ÎCCJ,, există suspiciuni privind săvârşirea următoarelor infracţiuni:
  • Acţiuni împotriva ordinii constituţionale, prevăzută de art. 397 din Codul penal
  • Nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, prevăzută de art. 342 alin. 2 din Codul penal
  • Efectuarea, fără drept, a oricăror operaţiuni cu articole pirotehnice, prevăzute de art. 37 lit. a din Legea nr. 126/1995, republicată
  • Instigare publică, prevăzută de art. 368 alin. 1 din Codul penal
  • Iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, precum şi aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup, prevăzută de art. 3 alin. (1) din O.U.G. nr. 31/2002
  • Promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid împotriva umanităţii şi de crime de război, precum şi răspândirea, în spaţiul public, a unor idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste ori xenofobe, prevăzută de art. 5 din O.U.G. nr. 31/2002
  • Iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter antisemit, precum şi aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unei astfel de organizaţii, prevăzută de art. 6 alin. (1) din Legea nr. 157/2018
  • Fals în declaraţii privind sursele de finanţare a campaniei electorale, prevăzut de art. 326 alin. 1 din Codul penal
  • Comunicarea de informaţii false, prevăzută de art. 404 din Codul penal

 

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: