George Simion, despre o eventuală candidatură a sa la prezidențiale: „Aşteptăm sfatul pe care ni-l va da Georgescu”

Sursa foto: George Simion

George Simion a declarat, în cadrul unei conferinţe de presă, că întreaga Românie are nevoie de explicaţii privind decizia BEC de a respinge candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidenţiale. Liderul AUR consideră că această hotărâre „abuzivă” reprezintă un nou episod al loviturii de stat începute pe 6 decembrie. El a făcut apel la calm şi revenirea la alegeri libere.

„Toată România are nevoie de explicaţii. Ieri, prin decizia abuzivă a BEC am trăit un nou episod din lovitura de stat începută pe 6 decembrie. Este o pagină neagră a democraţiei noastre firave, a democraţiei noatre originale a la Ion Iliescu. După ora 23 am văzut iarăşi români lovind în alţi români. Am văzut jandarmi răniţi şi protestatari răniţi pentru că nişte criminali ne-au înhăitat unii împotriva altora. (…) Facem apel la calm şi la revenirea la alegeri libere în al 12-lea ceas. Nu ne vom mai putea împrumuta nici măcar la 10% dobândă. Nu zic eu că democraţia în România este firavă o zic toate indexurile internaţionale”, a declarat George Simion într-o conferinţă de presă.

Preşedintele AUR a spus că urmează să se consulte cu Călin Georgescu, în cadrul unei „discuții private”, pentru a vedea ce cale trebuie parcursă. „Veţi întreba dacă voi candida sau dacă AUR va avea candidat. Oricâte abuzuri pe care ei le fac, noi avem votul, democraţia de partea noastră şi puterea poporului. Indiferent câte narative am văzut pe unele tv-uri dictate dn birouri, vom avea de partea noastră votul şi vom reintra în cursul democratic. Aşteptăm sfatul pe care ni-l va da Călin Georgescu şi ce cale va trebuie parcursă. Este decizia lui. Iar noi, popotul român, rămânem alături de principiile democratice”, a mai transmis preşedintele AUR.

Autor

  • Redactor-șef PS News, coordonează echipa de jurnaliști ai PS News din 2017. Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: