Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit vineri seara, la Antena 3 CNN, despre impactul pe care îl va avea expirarea plafonării prețurilor la energie începând cu data de 1 iulie 2025. El a subliniat că, deși facturile vor crește, consumatorii vulnerabili vor beneficia de un mecanism de sprijin, iar românii pot găsi oferte competitive pe piață.
De la 1 iulie 2025 expiră plafonarea prețului la energie electrică, iar din aprilie 2026 la gaz. Astfel, de la 0,68 lei pe kWh, cât este acum, românii vor plăti 1,6 lei pe kWh începând cu data de 1 iulie 2025. Ministrul Energiei a subliniat că românii pot găsi oferte în jur de 1 leu pe kWh, un preț competitiv în contextul actual al pieței, pe site-ul ANRE.
„Îi rog pe toți românii să intre pe ANRE, pe comparatorul de prețuri, și să-și aleagă cea mai bună ofertă, sigur se găsesc oferte în jur de 1 leu. Sigur, nu e 0,68 cât este cel mai mic plafon pentru acel consum, dar este un preț destul de competitiv pentru piața actuală. Până la 1 iulie se pot întâmpla multe. Cine știe, se rezolvă conflictul din Ucraina, în scenariul optimist, și atunci Ucraina s-ar putea să redevină exportator către regiunea noastră, că s-a mai întâmplat acest fenomen. Și lumea se întreabă de ce plătim prețuri destul de mari, nu noi în facturi, că cele plafonate sunt printre cele mai mici”, a explicat ministrul Energiei, la Antena 3 CNN.
Citeste mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News