Ciolacu a trimis doi emisari la Mar-a-Lago să discute despre ridicarea vizelor pentru România

Sursa foto: X

Premierul Marcel Ciolacu a trimis doi emisari speciali la Mar-a-Lago, Florida, unde se află reședința lui Donald Trump, să discute despre programul Visa Waiver, după ce SUA a anunțat suspendarea pe perioadă nedeterminată a ridicării vizelor pentru România. Prim-ministrul nu a dat nume, dar a precizat că unul dintre emisari locuiește în Statele Unite, iar președintele interimar Ilie Bolojan a fost informat. 

Marcel Ciolacu a precizat că cei doi emisari au antamat mai multe întâlniri pentru discuții privind Visa Waiver, fără să dea detalii privind persoanele cu care vor sta de vorbă trimișii din țara noastră.

„Avem două opțiuni: să ne supărăm sau să ne adaptăm”, a spus premierul.

De asemenea, ministrul de Externe Emil Hurezeanu l-a informat pe Marcel Ciolacu că intenționează să aibă o întrevedere cu secretarul de stat Marco Rubio. Hurezeanu va participa joi la reuniunea miniștrilor de Externe ai NATO de la Bruxelles unde este așteptat și Marco Rubio.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: