Motivul pentru care Călin Georgescu a fost chemat azi la Tribunalul București

Sursa foto: X

Călin Georgescu a ajuns marți la Judecătoria Sectorului 1 București pe fondul contestației depuse de Asociația Centrul pentru Politici Locale la măsura menținerii controlului judiciar.

Pe 5 mai, magistraţii Judecătoriei Sector 1 au admis parţial cererea lui Călin Georgescu privind controlul judiciar şi au redus termenul de prelungire de la 60 de zile la 45 de zile, înlăturând şi o parte dintre interdicţii.

Printre interdicțiile eliminate se numără și „obligaţia de a nu deţine, folosi sau purta arme şi obligaţia de a comunica periodic informaţii relevante despre mijloacele sale de existenţă”.

Împotriva acestei încheieri, Asociația Centrul pentru Politici Locale a formulat contestație, care a avut termen marți, 13 mai. Călin Georgescu s-a prezentat la Judecătoria Sector 1, înconjurat de aceleași gărzi de corp, de unde a ieșit la scurt timp, fără să facă vreo declarație în tot acest timp.

Decizia în dosarul cu Nr. 14988/299/2025 – S 1 a rămas în pronunțare.

Călin Georgescu se află sub control judiciar pentru instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale, în formă tentată, comunicarea de informaţii false.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: