Europarlamentarul social-democrat Victor Negrescu îi îndeamnă pe toţi membrii şi simpatizanţii PSD să rămână uniţi şi mobilizaţi, pentru că „lupta împotriva extremismului şi libertarianismului continuă”. Negrescu spune că doctrina partidului trebuie să fie omul şi problemele sale, nu „circul AUR-SOS-POT sau libertarianismul USR”, adăugând că doar prin unitate partidul poate „recâştiga încrederea românilor”.
Vicepreşedintele Parlamentului European mai spune că la discuţia cu preşedintele nou ales PSD trebuie să susţină „trei luccruri cruciale”: schimbare totală de paradigmă privind absorbţia banilor europeni şi relaţia cu partenerii externi, inclusiv europeni, protejarea veniturilor românilor şi reforme cu cap şi transparenţă totală. „Nu am pierdut din cauza doctrinei alegerile, ci eventual din nerespectarea doctrinei social-democrate tradiţionale şi autentice (…) Să nu alergăm după ţinte false care vor rupe partidul”, mai afirmă Negrescu.
„Suntem singura formaţiune de centru-stânga din România care reprezintă un bazin electoral în continuare majoritar în ţara noastră, mai ales dacă vom şti să adresăm atât nevoile clasei de mijloc, cât şi cele ale unei părţi din societate care a fost lăsată în urmă. Nu am pierdut din cauza doctrinei alegerile, ci eventual din nerespectarea doctrinei social-democrate tradiţionale şi autentice. Nu poţi spune una şi face alta. Doctrina PSD trebuie să fie omul şi problemele sale, nu circul AUR-SOS-POT sau libertarianismul USR”, afirmă Victor Negrescu.
Social-democratul consideră că partidul are nevoie de unitate, de o agendă de lucru serioasă axată pe problemele românilor şi de o abordare constructivă, strict în interesul cetăţenilor, mai ales în negocierile care urmează în aceste zile.
„Partidul trebuie să se adreseze întregii societăţi, să participe la reconcilierea socială şi să evite falsul clivaj suveranism vs europenism. PSD a fost partidul care a dus România în NATO, UE şi Schengen, dar şi cel care nu a ezitat să susţină punctul de vedere naţional în relaţia cu partenerii săi. De altfel, majoritatea electoratului nostru a votat pro-european în turul doi. Să nu alergăm după ţinte false care vor rupe partidul”, menţionează Victor Negrescu.
Citeste mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News