Rusia şi Ucraina au efectuat luni un schimb de prizonieri de război care a implicat tineri cu vârsta sub 25 de ani şi alţii care au fost grav răniţi – începutul a ceea ce ar putea deveni cel mai mare schimb de prizonieri de război de până acum, relatează Reuters.
Schimbul, anunţat de ambele părţi, a fost rezultatul discuţiilor directe de la Istanbul din 2 iunie, care au dus la un acord pentru un schimb de cel puţin 1.200 de prizonieri de război de fiecare parte şi repatrierea a mii de cadavre ale celor ucişi în război.
Întoarcerea prizonierilor de război şi repatrierea cadavrelor celor morţi este unul dintre puţinele lucruri asupra cărora cele două părţi au reuşit să cadă de acord, chiar dacă negocierile mai ample nu au reuşit să apropie încheierea războiului, aflat acum în al patrulea an.

Preşedintele Volodimir Zelenski a anunţat că Ucraina a primit un prim grup de prizonieri din Rusia şi că va dura câteva zile pentru a finaliza schimbul. „Schimbul de astăzi a început. Acesta se va desfăşura în mai multe etape în zilele următoare”, a scris Zelenski pe aplicaţia Telegram.
„Procesul este destul de complex, cu multe detalii sensibile, iar negocierile continuă practic în fiecare zi. Contăm pe punerea în aplicare integrală a acordurilor umanitare încheiate în cadrul reuniunii de la Istanbul. Facem tot posibilul pentru a readuce acasă fiecare persoană”, a promis Zelenski.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News