ArcelorMittal, care are activităţi şi în România, deţine o oţelărie în oraşul Zenica, în centrul Bosniei-Herţegovina, şi o mină de minereu de fier în oraşul Prijedor, din nord-vestul Bosniei-Herţegovina, care împreună asigură 2.700 de locuri de muncă.
„De-a lungul anilor compania a investit fonduri şi efort semnificativ pentru a păstra ArcelorMittal Zenica şi ArcelorMittal Prijedor în interiorul grupului. Însă după o analiză strategică detaliată, am ajuns la concluzia că vânzarea este cea mai bună soluţie pentru dezvoltarea viitoare a operaţiunilor şi locurilor de muncă”, a precizat ArcelorMittal.
ArcelorMittal, care lucrează în Bosnia-Herţegovina de 21 de ani, a raportat pierderi de 276,3 milioane de mărci bosniace (162,6 milioane de dolari) în 2023 şi 2024, din cauza scăderii cereri ide oţel în Europa.
Cumpărătorul, Pavgord Group, deţine producătorul local de aluminiu Alumina, care anul trecut a fost cel mai mare exportator din Bosnia-Herţegovina, precum şi pachetul majoritar de acţiuni la compania care se ocupă cu mineritul de bauxită Boksit.
Chiar dacă şi-a vândut combinatul Sidex Galaţi către Liberty Steel în 2019, ArcelorMittal mai deţine în România unităţi de producţie la Iaşi, Roman şi Hunedoara.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News