Prima ședință CSAT din mandatul lui Nicușor Dan are loc luni. Pe ordinea de zi, evaziunea fiscală şi Praid

Sursa foto: Inquam Photos / Eduard Vinatoru

Președintele Nicușor Dan a convocat pentru 30 iunie prima ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) din mandatul său, în cadrul acesteia urmând a fi abordate șase teme majore.

Potrivit sursei citate, pe ordinea de zi a ședinței CSAT, care va avea loc la ora 12:00, sunt incluse subiecte referitoare la:

– stadiul și perspectivele conflictului din Ucraina în urma agresiunii ilegale și nejustificate a Federației Ruse; implicații pentru România;

– forțele și mijloacele armate ale României ce pot fi puse la dispoziție pentru participarea la misiuni și operații în afara teritoriului statului român în anul 2026;

– informare privind fenomenul evaziunii fiscale, ca amenințare și risc la adresa securității naționale;

– informare privind situația creată ca urmare a inundării Salinei Praid; implicații pentru comunitate și mediul înconjurător;

– activitatea desfășurată de către Directoratul Național de Securitate Cibernetică în anul 2024 și principalele obiective pentru anul 2025.

“În cadrul ședinței Consiliului vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale”, a informat Administrația Prezidențială, potrivit caleaeuropeana.ro.

Prima ședință CSAT condusă de Nicușor Dan va reprezenta și debutul unei echipe guvernamentale noi, cu noii miniștri de externe (Oana Țoiu) și apărare (Ionuț Moșteanu). Va fi prima reuniune CSAT și pentru Ilie Bolojan în calitate de prim-ministru după ce a condus două astfel de reuniuni în calitate de președinte interimar. În actualul CSAT, USR și PNL au câte trei membri, PSD unul și UDMR niciunul.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: