Parlamentari ai PSD și USR spun că proiectul pentru care premierul și-a angajat răspunderea nu va fi declarat neconstituțional de Curtea Constituțională a României (CCR) pentru că a fost „scris cu simțul răspunderii”.
Senatorul USR Ștefan Pălărie a fost întrebat în Parlament, joi, de jurnaliști despre șansele pe care le are reforma pensiilor speciale să treacă de Curtea Constituțională, astfel încât reforma să nu fie blocată.
„Eu cred că toate pachetele au fost scrise cu simțul răspunderii și cu intenția ca ele să nu cadă, să intre în vigoare de îndată ce moțiunile de cenzură sunt respinse și de asemenea sesizările la CCR sunt respinse”, a spus Pălărie.
El a explicat și de ce a fost împărțit al doilea pachet de măsuri menite să aducă mai mulți bani la buget în cinci pachete separate: „Pe principiul unei nave care își compartimentează cala pentru a nu avea o problemă generală, au fost depuse mai multe pachete”.
În final, senatorul USR spune că decizia finală rămâne, evident, la Curtea Constituțională.
Deputat PSD: „Sunt optimist, mai optimist decât la celelalte încercări”
Întrebat de HotNews despre ce se va întâmpla cu coaliția dacă proiectul privind reforma pensiilor magistraților va fi contestat la CCR și va fi declarat neconstituțional, deputatul PSD Mihai Ghigiu a amintit de faptul că premierul Bolojan a spus că dacă pachetul va pica la Curte, Guvernul nu ar mai fi legitim.
„Noi credem că acel pachet va trece de Curtea Constituțională. Dacă nu va trece, vom decide la momentul respectiv”, a spus Ghigiu.
Acesta nu crede că o respingere la CCR a proiectului este un motiv pentru care Guvernul să demisioneze sau să se schimbe componența.
„Dacă nu va trece de Curtea Constituțională, vom vedea care va fi motivația Curții și vom încerca să o corectăm. Dar sunt optimist, mai optimist decât la celelalte încercări”, explică el.
Citeste mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News