Protest la ArcelorMittal din Hunedoara. Sute de siderurgiști sunt în stradă după anunțul că se va închide combinatul

foto captura video

Aproximativ o sută de angajați ai combinatului siderurgic ArcelorMittal Hunedoara au declanșat un protest spontan, marți dimineață, în fața secției Oțelăriei electrice 2, nemulțumiți de modul în care se derulează procesul de disponibilizare, după anunțul de oprire a producției la această întreprindere.

Oamenii reclamă faptul că nu cunosc termenii prin care se va desfășura procesul de închidere și că nu au cunoștință despre ceea ce se va întâmpla în viitor.

Conducerea ArcelorMittal a anunțat, pe 12 septembrie, că a luat decizia de a opri definitiv producția la fabrica sa din municipiul Hunedoara, care produce profile și corniere pentru piețele de energie, construcții și infrastructură, motivând prețurile foarte mari la energia electrică și concurența din partea produselor venite din afara UE.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: