Daiana Iastremska şi Linda Noskova s-au calificat în sferturi, după ce au trecut de Azarenka şi Svitolina

Sursă foto: Facebook / WTA

Jucătoarea de tenis ucraineană Daiana Iastremska, locul 93 mondial şi venită din calificări, a acces, luni, în sferturile de finală de la Australian Open, primul grand slam al anului.

Iastremska a trecut în optimi de belarus Victoria Azarenka, locul 22 mondial şi cap de serie 18, scor 7-6 (8/6), 6-4, după un meci care a durat doup ore şi 7 minute.

Iastremska este prima jucătoare venită din calificări care ajunge în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam de la Emma Răducanu, la US Open 2021.

După ce în turul trei a trecut de liderul mondial Iga Swiatek, jucătoarea cehă de 19 ani Linda Noskova, locul 50 mondial, s-a calificat în sferturi, beneficiind de retragerea ucrainencei Elina Sviitolina, favorită 19, la scorul de 3-0 în primul set, după 23 de minute de joc. Svitolina a acuzat dureri la spate.