Acord România–Bavaria: Mai multe investiții și integrarea firmelor românești în economia europeană

România Bavaria
Sursă foto: Facebook / Irineu Darău

România și landul german Bavaria au semnat, la București, un protocol de cooperare care își propune să transforme relația economică dintre cele două părți în proiecte concrete, cu efecte directe în economie, conform Mediafax.

Anunțul a fost făcut miercuri de ministrul Economiei, Irineu Darău, după cea de-a XI-a sesiune a Comisiei Mixte guvernamentale România–Bavaria.

„Am semnat protocolul de cooperare dintre cele două părți, document care urmărește înainte de toate să transformăm un parteneriat solid în proiecte concrete pentru economie”, a transmis ministrul.

Germania este principalul partener economic al României, iar Bavaria este unul dintre cele mai puternice motoare industriale din Europa, motiv pentru care autoritățile spun că acordul poate avea un impact direct.

„Nu vorbim, deci, despre un parteneriat simbolic, ci despre unul care va influența direct economia României”, a explicat Darău.

Potrivit oficialului român, direcția principală este atragerea de investiții și creșterea producției locale, dar și aducerea de tehnologie în România:

„Direcția este clară: mai multă producție în România, mai multă tehnologie adusă aici și o integrare mai bună a firmelor românești în lanțurile economice europene.”

Cooperarea va viza în special industria și digitalizarea, unde România ar urma „să combine tehnologia germană cu dezvoltarea din zona IT”.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: