Fostul premier Adrian Năstase, președinte al Fundației Europene Titulescu, susține că românii ‘s-au răcorit’ prin votul acordat la alegerile prezidențiale, însă a doua zi au început că apară consecințe precum devalorizarea leului.
Fără îndoială, votul-protest era îndreptățit. Așa încât, românii s-au ‘răcorit’. Mai ales când, în seara alegerilor, au văzut rezultatul votului. A doua zi, s-au risipit însă efectele de mahmureală și au început să apară anumite consecințe: devalorizarea leului, creșterea dobânzilor la credite, probleme cu finanțarea deficitului, banii din PNRR. În aceste condiții, cine sunt cei care vor trebui să rezolve crizele grave ale României de după alegeri?, a scris Năstase, miercuri, pe blog.
El a precizat că nu l-a cunoscut personal pe Nicușor Dan, ‘o prezență decentă’, însă înconjurat de ‘haita USR-istă’.
Nu l-am cunoscut personal. Mi se pare o prezență decentă, deși nu cred că are abilitățile necesare pentru a conduce politica externă a României în această perioadă complicată. În plus, contactele sale externe par mai curând ‘ unilaterale’. Ceea ce mă îngrijorează însă mai mult este ‘haita’ USR-istă care s-a repezit la sediul său de campanie imediat ce a fost anunțat rezultatul votului. Sunt cei care au adus în spațiul public ura și au folosit DNA -ul pe post de Big Brother. Sunt reprezentanți ai firmelor Pharma și ai imobiliarelor. Sunt cei care au introdus ‘plăcuțele suedeze’ în lupta politică și au infectat atmosfera din Parlament, drum urmat ulterior și de AUR, a afirmat Adrian Năstase.
Potrivit fostului premier, George Simion pare cumva doar ‘vocea’ lui Călin Georgescu.
Citeste mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News