Fosta şefă DIICOT, Alina Bica, a avut o reacție nervoasă la adresa jurnaliștilor.
Aceasta s-a prezentat, luni, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie iar la ieşirea din sediul instituţiei, Bica le-a cerut jurnaliştilor care voiau o reacţie de la ea, să nu o mai împingă, deşi nimeni nu o atingea.
Reacţia Alinei Bica a venit după ce, în sala de judcată, aceasta a susţinut că mai mulţi oameni i-au furat viaţa, prin dosarele penale deschise pe numele ei.
„Vă rog să nu mă agresaţi! Nu mă împinge, că eu nu v-am împins!„, le-a spus ea ziariştilor care o aşteptau în faţa ICCJ.
Nu este prima dată când fosta şefă DIICOT are ieşiri necontrolate. După ce a fost reţinută, în 2015, Alina Bica a lovit camera unei televiziuni care o filma.
Alina Bica este judecată pentru că a semnat pentru despăgubiri ilegale la ANRP, dar şi pentru că ar fi încercat să îi ajute pe Adrian Videanu şi Ovidiu Tender în dosarele penale de la DIICOT, potrivit unor surse citate de Romaniatv.net