Ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru, a avut o întâlnire cu asistenul special al lui Donald Trump, Charles McLaughlin, director senior pentru Europa şi Rusia în cadrul Consiliului Securităţii Naţionale. „Discuția s-a concentrat asupra perspectivelor de cooperare bilaterală între România și Statele Unite, cu accent asupra rolului României în plan regional”, a transmis Ambasada României în SUA pe Facebook.
„La 7 iulie 2025, ambasadorul României în Statele Unite ale Americii, Andrei Muraru, a avut o întrevedere cu asistentul special al Președintelui Trump și director senior pentru Europa și Rusia în cadrul Consiliului Securității Naționale, Charles McLaughlin”, a transmis Ambasada.
Cei doi au vorbit despre cooperarea dintre România şi SUA, „cu accent asupra rolului României în plan regional, a securității și a apărării”.
Discuția s-a concentrat asupra perspectivelor de cooperare bilaterală între România și Statele Unite, cu accent asupra rolului României în plan regional, a securității și apărării (inclusiv postura militară a SUA), a eforturilor României în direcția creșterii bugetului apărării potrivit deciziilor Summitului NATO de la Haga și consolidării infrastructurii militare. De asemenea, cei doi oficiali au discutat despre cooperarea în domeniul energiei”, a adăugat Ambasada.
Ambasadorul a subliniat şi admiterea României în programul Visa Waiver, dar şi „situația regională de securitate”.
„Ambasadorul Muraru a pledat pentru admiterea României în programul Visa Waiver.
În cadrul dialogului, ambasadorul român și reprezentantul președintelui SUA au mai abordat situația regională de securitate, conflictul din Ucraina și rolul României în procesul de reconstrucție post-conflict, precum și sprijinul acordat Republicii Moldova”, a încheiat Ambasada.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News