Programul Rabla Auto 2026 pentru persoanele fizice are un buget de 300 de milioane de lei.
Administrația Fondului pentru Mediu anunță lansarea sesiunii de înscriere în cadrul Programului Rabla Auto 2026 pentru persoane fizice, începând cu data de 20 iulie 2026, ora 10:00. Sesiunea va rămâne deschisă până la 31 decembrie 2026, ora 23:59, sau până la epuizarea bugetului alocat.
Bugetul programului este de 300 de milioane de lei, sumă mai mare decât cea de anul trecut, potrivit AFM.
„Vrem să venim în sprijinul românilor care doresc să își schimbe mașinile vechi și poluante cu autovehicule noi, mai eficiente și mai puțin poluante. Continuăm astfel procesul de înnoire a parcului auto național și susținem achiziția de vehicule electrice și hibride, dar și a autovehiculelor cu motorizare termică, inclusiv GPL/GNC”, a declarat Florin Bănică, președintele Administrației Fondului pentru Mediu.
Din suma totală, 165 de milioane de lei sunt alocate pentru achiziționarea autovehiculelor noi cu sisteme de propulsie termică, inclusiv GPL/GNC, și cu sistem de propulsie hibrid
Alte 120 de milioane de lei sunt destinate achiziționării autovehiculelor plug-in hibrid, electrice sau cu pilă de combustie cu hidrogen. Pentru motociclete și motociclete electrice este alocat un buget de 15 milioane de lei.
AFM precizează că, în cadrul programului, nu este permisă finanțarea achiziției autovehiculelor alimentate cu motorină, pentru a încuraja utilizarea tehnologiilor mai prietenoase cu mediul.
Autor
-
View all postsEste absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









