Skip to content
Politică

Atac de proporţii asupra aeroportului din Afghanistan. 40 de persoane decedate

Talibanii au lansat un atac de proporții, marți, asupra aeroportului din Kandahar, un oraș aflat în sudul Afganistanul, soldat cu moartea a peste 40 de persoane.

Cel puțin 37 de persoane au murit, iar alte 35 au fost rănite, în urma asaltului armat, care a durat cel puțin 24 de ore.

Jihadiștii au capturat inițial o școală aflată vizavi de baza aeriană. În aceeași zi, un grup de teroriști au deschis focul la o secție de poliție din oraș.

Cel puțin 9 talibani au fost uciși în timpul operațiunilor antitero întreprinse de fortele militare afgane.

Purtătorul de cuvânt al talibanilor, Qari Yousaf Ahmadi, a declarat într-o înregistrare video că va continua să atace forțele afgane și să ucidă militari și să distrugp vehicule și elicoptere, informează realitatea.net.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *