AUR sesizează Avocatul Poporului după ce Bolojan a repus în Guvern o ordonanță de urgență

AUR
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

AUR anunță că a depus sâmbătă o sesizare la Avocatul Poporului. Solicită trimiterea către Curtea Constituțională a Ordonanței de Urgență nr. 38/2026, pusă pe ordinea de zi a ședinței de Guvern din 8 mai. Potrivit explicațiilor transmise de Secretariatul General al Guvernului, măsura nu înseamnă o nouă adoptare a actului normativ. Este doar îndeplinirea unei proceduri formale legate de avizul emis ulterior de Consiliul Legislativ. Mai exact, Guvernul trebuia să ia act de avizul negativ emis de Consiliul Legislativ, care s-a pronunțat după ce guvernul a fost demis prin moțiune de cenzură.

Actul la care face referire sesizarea AUR este documentul semnat vineri de către premierul interimar Ilie Bolojan, la trei zile dupe ce Guvernul a fost demis prin moțiune de cenzură.

„Ne aflăm în fața unui caz fără precedent: un Guvern demis prin moțiune de cenzură semnează o ordonanță de urgență ce afectează proprietatea privată, drepturile salariaților, ale funcționarilor publici și ale contribuabililor. Aceasta nu este guvernare, este uzurpare”, acuză AUR.

Formațiunea condusă de George Simion susține că articolul 110 alineatul (4) și articolul 37 alin. (3) din Codul administrativ prevăd, fără echivoc, că un guvern demis „nu poate să emită ordonanțe sau ordonanțe de urgență și nu poate iniția proiecte de lege”, ci doar acte strict necesare pentru administrarea curentă a treburilor publice.

Citeşte mai mult aici.

Autor

  • Redactor, Jurnalistă cu experienţă de peste 20 de ani în presă. După studii în comunicare în Turcia, a debutat în 2011 în presa autohtonă. A activat la agenţiile de presă Mediafax şi News.ro.

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: