Alegerea echipamentelor militare și a armamentului ar trebui să fie realizată de militari, nu de politicieni – Cazacu

Aurel Cazacu: Militarii ar trebui să decidă alegerea rmamentului, nu politicienii

Alegerea echipamentelor militare și a armamentului trebuie să fie realizată exclusiv de către militari și nu de politicieni, afirmă analistul militar Aurel Cazacu, invitat la Puterea Știrilor.

„Puteți avea ce funcții vreți, dar militarul știe mai bine, pentru că el știe că arma lui trebuie să interfereze cu arma partenerilor”, a explicat invitatul, subliniind că miniștrii Apărării și Economiei ar fi trebuit să prezinte un plan clar de dotare, eșalonat pe ani, stabilind exact ce tehnică se înlocuiește și de la ce aliați europeni se achiziționează.

Astfel, pentru a asigura o protecție eficientă, România trebuie să-și diversifice sursele de aprovizionare dincolo de spațiul comunitar și să acceseze noi linii de creditare globale.

„Trebuie să cumpărăm și de la partenerul american, partenerul israelian, partenerul coreean care vin să facă o fabrică în România sau de la partenerul turc, să luăm ce e mai bun prin contracte cu finanțare din aceste țări, sub formă de SAFE 2, SAFE 3, deoarece banii nu lipsesc pe piața internațională”, a subliniat Cazacu.

Urmărește emisiunea Puterea Știrilor, invitat analistul militar Aurel Cazacu.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: