Ultimele luni arată că intrarea economiei românești în recesiune tehnică nu a fost ceva temporar. Există o probabilitate ridicată ca anul 2026 să iasă pe minus din perspectiva dinamicii PIB real, este de părere analistul Cristian Socol.
Potrivit acestuia, consumul a scăzut abrupt și consistent, investițiile private sunt frânate / blocate, investițiile publice sunt mai mici decât în aceeași perioadă a anului trecut (vezi execuția bugetară la 2 luni) iar exporturile nu reprezintă o supapă eficientă de redresare.
Reducerea deficitului bugetar nu este opțională, însă modul în care se face este eronat. ”Operația a reușit, pacientul a murit” reflectă fidel ceea ce se întâmplă în prezent în economie, cura de austeritate pusă în spinarea celor 95% dintre români și companiile care activează în România fiind una toxică. Se reduce astfel puternic potențialul economiei, convergența reală suferă, tensiunile sociale mocnesc, crizele suprapuse – economică, socială și politică – au o probabilitate ridicată de apariție.
Citiți aici complet analiza lui Cristian Socol
Autor
-
Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”
View all posts
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










