Fostul ministru al Energiei, Bogdan Ivan, a declarat că România își poate acoperi integral necesarul de gaze naturale până în anul 2035. Totuși, după acest prag, țara va avea nevoie de volume suplimentare de gaze pentru a face față evoluției consumului intern, dar și cererii de pe piața regională.
Concluzia se bazează pe analize amănunțite privind capacitatea de producție și consumul din următorii 25 de ani, realizate împreună cu statele vecine.
Ivan a subliniat că țări precum Ucraina, Moldova, Ungaria, Slovacia și Austria vor avea nevoie de gaze naturale, iar România are potențialul de a deveni un furnizor cheie pentru acestea.
Citește mai mult, Aici.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News








