Mi s-a părut foarte interesantă viața secretă a Oanei Gheorghiu, tipa care urma să asaneze companiile de stat de sinecuriști și contracte dubioase. Aflăm acum că o ardea lobbist cu Schwartz și Mastercard. mi se pare povestea mileniului.
Ca să înțelegi domeniul ăsta, trebuie să te uiți spre SUA, unde lucrurile au început să devină clare. Republicanii lui Trump sunt mai apropiati de comercianți ca Schwartz, cu sistemele lor alternative de plăți, decât de tabăra comision bancar și duopolul Visa + Mastercard. Și mi se pare interesant că Oana Gheorghiu discută cu ambele tabere. Pentru că singura situație în care cele două tabere vor rămâne în viață este fuziunea lor. Să devină ceva între bancă, operator telecom, platformă de identitate digitală, ecosistem financiar. Un fel de mini-stat. Avem deja exemple: Amazon vinde cloud, plăți, identitate cont, AI, streaming. Walmart vinde fintech, health, marketplace, servicii financiare. Alibaba Group a creat prin Alipay un ecosistem financiar paralel cu cel bancar. Tencent a trecut de la WeChat la WeChat Pay și asigură comunicare + identitate + plăți + servicii publice. Iar asta este foarte periculos pentru oameni, pentru libertatea lor.
Retailerii au deja utilizatorii, frecvența interacțiunii, datele de consum, infrastructura logistică, aplicațiile, punctele fizice, comportamentul real al oamenilor și încrederea lor. Băncile au doar bani. În economia digitală, comportamentul valorează enorm. De exemplu: retailerul știe ce mănânci, când ai probleme financiare, dacă ai copii, dacă te muți, ce medicamente cumperi, dacă îți scade nivelul de trai, ce hobby-uri ai, ce ideologie probabilă ai, ce categorie socială ești. Cu AI, aceste date devin aur. Banca știe doar jumătate din toate astea, așa că vor juca cu retailerii și cu statul, ca să-i ajungă din urmă. Împreună, pot face ceva ca în China, unde plățile, identitatea digitală, scoring-ul, microcreditele, asigurările, reclamele și cloud-ul formează un singur ecosistem. Tu te bucuri că aplicația devine portofel, portofelul devine identitate, identitatea devine acces și uiți că accesul devine scor, iar scorul devine putere exercitată asupra ta. Iar dacă cine controlează banii digitali, identitatea, infrastructura cloud și accesul la comerț, cum este Schwartz, prin Lidl și Kaufland, ajunge conectat la cloudul guvernamental, identitatea digitală, leul digital, plățile, riscurile sunt similare unei dictaturi. Vei fi profilat total. Accesul la servicii, creditele, reducerile, taxele, asigurările, pot începe să depindă de comportamentul tău economic și social. Se vede în cloud că bagi în tine cârnați cu E-uri de la Cristim – crește asigurarea de sănătate. Ai datorii la fisc – limitări automate pe card. Mergi cu mașina și într-o zi se oprește, cu mesajul „ți-ai atins limita de poluare cu carbon, de azi mergi pe jos”.
Nu trebuie să existe nici o conspirație. E doar evoluție tehnologică, pusă în slujba optimizării profitului și riscului. Identitatea, plățile, autentificarea, toată viața ta – va depinde de câteva corporații, deci ele vor controla și guvernul. N-o să mai știi dacă nu ai curent pentru că e o problemă tehnică, nu mai ai bani în cont sau ai scris ceva nasol pe facebook. Atac cibernetic? Sancțiune? Faliment? Pentru tine o să fie tot aia. În noua lume digitală nu mai trebuie „să fii arestat”. Poți fi încetinit, limitat, scorificat, filtrat algoritmic până te transformi într-o oaie, care face doar ce face turma.
Autor
-
View all postsBogdan Stoica, editorialist PS News. Fost jurnalist în presă locală și națională
autor de cărți de educație istorică, fotografie, relații în prezent fotograf, consultant de imagine, publicist
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










