Bolojan, despre blocajul coaliției: Dacă nu pot lua măsuri pentru stabilitatea României, plec

Sursa foto: Inquam Photos / George Calin

Premierul Ilie Bolojan a declarat că și-a asumat riscul de a-și compromite imaginea publică prin măsuri dure, dar necesare pentru stabilitatea româniei. el a subliniat că, dacă nu poate pune în practică aceste decizii, preferă să plece din funcție.

Premierul Ilie Bolojan a vorbit miercuri seară, la Digi 24, despre blocajul din coaliția de guvernare, după ce USR a criticat organizarea funeraliilor de stat pentru fostul președinte Ion Iliescu, stârnind nemulțumirea PSD.

Bolojan, despre blocajul coaliției: „Dacă nu pot lua măsuri pentru stabilitatea României, plec”

Șeful guvernului a afirmat că a acceptat funcția conștient de riscul politic, dar determinat să implementeze măsuri importante.

„Eu am acceptat pur și simplu această mare responsabilitate știind că, cu măsurile pe care le voi adopta, risc să-mi compromit imaginea publică. dar nu asta este important.

Dacă România trece prin această situație, înseamnă că am făcut ceea ce trebuie pentru țara noastră când a venit vremea. dar doar să stai pe un post și să nu poți face nimic, mai bine pleci de acolo și cei care au idei foarte bune n-au decât să vină să le pună în practică”, a spus Bolojan.

Bolojan cere o reuniune de urgență a coaliției

Liderul PNL a adăugat că este nevoie de o reuniune urgentă a coaliției pentru a adopta pachetul de măsuri economice și bugetare.

„Dacă nu adoptăm acest pachet, credeți-mă că nu este niciun fel de bucurie, că nu e niciun fel de câștig să fii premierul României într-o astfel de situație”, a precizat șeful executivului.

Boloian a declarat că obiectivul este stabilitatea bugetară și economică, dar și recâștigarea încrederii populației prin transparență și explicații clare.

„Nu să ne aplaude, că nu vor face asta, ci să înțeleagă lucrurile pe care le facem, în așa fel încât să putem trece mai ușor și împreună să creăm condiții pentru ca românia să se relanseze la începutul anului viitor”, a conchis premierul.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: