Buzoianu a spus, la RFI, că în acest an este imposibil să fie regândite de la zero proiecte sau programe. Însă s-a reușit salvarea a unei părți din programul Rabla.
„Vorbim de 200 de milioane de lei pentru persoane fizice. Vom avea acest program anul acesta. Să știți că nu este ușor în contextul în care ar fi trebuit să scădem 30 de miliarde de lei. Ne-am luptat și am făcut calcule și ne-am uitat pe absolut toate cifrele în ultimele săptămâni ca să găsim o variantă. Eu sunt foarte bucuroasă că am reușit să salvăm o parte din acest program. Este prima dată când zic asta. (…) Evident, vor fi probabil discuții inclusiv legate de vouchere, pentru că este o diferență foarte, foarte mare între un voucher, de exemplu, pentru o mașină plug-in sau pentru o mașină electrică, care e o diferență de la 10.000 la 37.000 de lei. Or noi suntem într-o situație economică destul de dificilă în care dorim să ajutăm oamenii care cu adevărat au nevoie de astfel de ajutoare, persoane care își permit mașini de 10.000 de euro. Nu mai avem posibilitatea în anul acesta să oferim vouchere de 37.000 de lei. Ele vor scădea, dar e o veste, din punctul meu de vedere, bună, că reușim să salvăm parte din program”, a spus Buzoianu.
Pentru a reporni programul Rabla, ministrul Mediului spune că mai e nevoie de o discuție pe pachetul 2 de măsuri fiscal-bugetare, cu privire la celelalte programe.
De asemenea, Buzoianu a mai spus că programul trebuie regândit, dar nu pentru anul acesta.
„Pentru sesiunea aceasta, de anul acesta, repet, ca să modifici ghidul și să ai criterii noi, durează poate șase luni și atunci nici nu ai mai apuca să lansezi programul. Dar pentru viitor, într-adevăr, sunt de acord 100% (că trebuie regândit – n.r.). Programul acesta a fost gândit inițial și vândut ca un program de mediu. (…)
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News