PSnews

Lifestyle

Calificare pentru Halep la semifinalele turneului WTA din Cincinnati

haisimona.ro

Jucătoarea de tenis, Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA din Cincinnati, SUA. Românca s-a impus în fața jucătoarei britanice Johanna Konta, într-un meci disputat vineri spre sâmbătă noapte, ora României.

Meciul intens care a durat aproximativ două ore, i-a ținut cu sufletul la gură pe toți susținătorii româncei, mai ales în cel de-al doilea set, unde scorul a fost destul de strâns. Halep, locul doi mondial, a învins-o cu 6-4 și 7-6 (1), pe Konta, locul șapte mondial, relatează Digi24.ro.

Amândouă am jucat foarte bine. Am fost foarte aproape, mai devreme, în setul 2, de victorie, însă am fost puţin nervoasă. Am mai fost în aceeaşi situaţie, însă acum am decis să fiu mai agresivă în joc. Sloane Stephens va fi o adversară grea, foarte puternică, însă de-abia aştept să revin pentru a juca pe acest teren„, a declarat românca.

Sâmbătă, Halep o va întâlni pe americanca Sloane Stephens, locul 151 WTA, pentru a disputa penultimul act al competiției. Cealaltă semifinală, ce va avea loc tot sâmbătă, se va da între Karolina Pliskova din Cehia, locul 1 WTA, şi spaniola Garbina Muguruza, locul 6 WTA.