Călin Georgescu, filmat alături de bărbatul judecat pentru propagandă legionară și antisemitism

Sursa foto: Inquam Photos

Candidatul la președinția României Călin Georgescu apare într-o înregistrare video găsită de polițiști la Marian Motocu, trimis în judecată joi, 20 februarie, pentru propagandă legionară, antisemitism și xenofobie. În filmare, Călin Georgescu explică cum trebuie „să ne îmbrățișăm trecutul, să ne asumăm istoria, să ne asumăm strămoșii”.

„Să ne îmbrățișăm trecutul, să ne asumăm istoria, să ne asumăm strămoșii. Va veni momentul când vom avea o singură carte de istorie națională, vom avea o țară a noastră, a celor care urmăm o linie strămoșească, a celor care înțelegem ce a însemnat jertfa strămoșilor și să înțelegem că suntem ceea ce suntem și nu vom fi decât ceea ce suntem. Vă mulțumesc tuturor!”, spune Călin Georgescu în înregistrarea video alături de bărbatul doljean cunoscut pentru activitățile sale extremiste.

Înregistrarea găsită de procurori la domiciliul lui Marian Motocu a fost publicată de G4Media.ro.

În cadrul investigațiilor din decembrie 2024, procurorii au descoperit și ridicat obiecte de propagandă legionară și arme albe în urma unei percheziții la domiciliul acestuia. Motocu este cercetat pentru multiple infracțiuni, inclusiv „incitare la ură sau discriminare”, „promovarea ideilor antisemite” și „utilizarea simbolurilor fasciste”, toate în formă continuată.

Motocu este cunoscut pentru activitățile sale extremiste, fiind inclus în rapoartele Institutului Național pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel”.

În Raportul de Monitorizare (perioada mai 2023 – aprilie 2024) al institutului, Marian Motocu este menționat pentru răspândirea de mesaje antisemite și organizarea unor evenimente de extremă dreapta, inclusiv un marș la Alba Iulia, unde s-a întâlnit cu un negaționist al Holocaustului, Vasile Zărnescu.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: