Cât costă reconstruirea unei case în Broșteni și câți bani acordă Guvernul după inundații. Diferența e revoltătoare!

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Prețurile materialelor de construcție au explodat din cauza TVA-ului, iar sumele promise de stat sunt departe de realitate. Guvernul pregătește noi ajutoare financiare, dar locuitorii afectați se tem că nu vor fi suficiente pentru a-și reclădi viețile. 

În 2025, construirea unei locuințe implică sume considerabil mai mari decât în anii anteriori. De la prețurile materialelor de construcție și manoperă, până la taxele administrative și racordarea la utilități, toate costurile au crescut semnificativ, amplificate și de efectul TVA-ului majorat aplicat în construcții.

Sumele alocate de Guvernul României condus de Ilie Bolojan pentru sinistrați s-au ridicat la 30.000 lei pentru fiecare gospodărie, însă dacă ne uităm pe piața materialelor de construcție, suma nu este îndeajuns pentru a finaliza o casă de locuit pentru o familie.

Chiar președintele Consiliului Județean Suceava s-a arătat revoltat de sumele trimise din fondul de rezervă al premierului. „Cu 30.000 lei nu construiești o casă, poate un gard” a declarat acesta într-o intervenție la Digi24.

(…) Când am văzut că Guvernul României pregătește să ne aloce 15.000 lei pentru o persoană decedată, 15.000 lei pentru o casă care e mai puțin de 75% afectată și 30.000 lei pentru o casă distrusă (…) Eu nu știu în ce țară trăim, totuși, că nu se poate construi cu 30.000 lei, poate un gard sau să repare curtea.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: