PSnews

Opinii

Cazul Norvegia – cea mai mare manipulare din 2016

Pentru mine, devine fascinant autismul pe care opinia publică din România începe să-l manifeste, de ceva vreme. Pare că cineva ne-a prăjit creierii şi că mai putem să ne asumăm doar opinia cea mai vizibilă în spaţiul public, nu pe cea mai bună. Iar cel mai bun exemplu în acest sens este cazul Norvegia.

În cele zece zile trecute de la evenimentul din Norvegia, la startul opiniilor s-au aliniat toţi formatorii de opinie din România, plus câţiva politicieni. Punctele de vedere exprimate sunt în proporţie de 90% împotriva autorităţilor norvegiene, care au luat nişte pui de creştini nevinovaţi din casa unor creştini de treabă, doar din răutate satanică, ca să curme îndoctrinarea religioasă creştină şi minunată la care erau supuşi. De aici, inflamarea specifică fanilor lui Arsenie Boca: norvegienii sunt priviţi ca satana pe pământ, nişte intoleranţi la fel de mari ca ISIS şi, în general, nişte nenorociţi.

Ceea ce este o prostie. Totul pleacă de la modul greşit în care s-au informat formatorii de opinie, sau de la decizia jegoasă de a manipula opinia publică, după caz.

De ce spun asta? Pentru că informaţia cu combaterea îndoctrinării religioase în familia românilor din Norvegia este doar o poveste, care a fost publicată de un site creştin. Autorităţile de protecţie a copilului din Norvegia n-au zis nimic despre aşa ceva, ci despre bătaia aplicată copiiilor vizaţi de anchetă. De-aia i-au luat pe copii, nu pentru că erau învăţaţi Tatăl Nostru.

Cumva, însă, în presă română a apărut doar partea cu creştinismul. Şi nu apare deloc că noi suntem defecţi, nu norvegienii. Nu doar că ne batem copiii, dar avem şi o legislaţie beteagă la capitolul asta. Dacă vezi un copil bătut în România şi anunţi autorităţile, acel copil va rămâne în familia care-l abuzează până se termină ancheta socială. Poate dura şi şase luni, timp în care copilul ăla e făcut afiş în fiecare zi. Pe bune, vi se pare corect?

Ştiţi şi că 6 din 10 copii crescuţi în România mănâncă bătaie de la propriii părinţi? Şi asta vi se pare normal?

Ştiţi că rata de succes în recuperarea copiiilor abuzaţi de părinţi bate spre zero, în România?

Că violenţa familială este prima cauză de infracţionalitate juvenilă?

Că, în acest moment, în România, cresc câteva mii de copii care n-au parte de afecţiune, de educaţie, de şcoală, ci numai de bătaie, instigare la furt şi la cerşit şi că formează o veritabilă coloană vertebrală a noii generaţii de infractori care va vor tăia gâtul pe stradă pentru un portofel, fără să clipească?

Nu cunosc, în detaliu, cazul românilor din Norvegia. Nimeni nu-l cunoaşte, de fapt, şi ăsta e încă un lucru prea puţin cunoscut. Legea norvegiană interzice autorităţilor de protecţie a copilului să comunice date din dosar, invocând interesul copilului. Noi ştim doar varianta părinţilor şi a proştilor care emit opinii, citind doar ce-au văzut share-uit pe Facebook.

Hai să ne creştem copiii bine. Poţi să faci orice din fiul tău, un catolic fanatic sau un ortodox pios, un musulman fervent sau un buddhist profund. Fă-o fără să-l ameninţi şi fără să-l loveşti şi îţi garantez că niciun stat din lume nu se va atinge de integritatea familiei tale. Să ne potolim cu înjuratul Norvegiei sau să aşteptăm până aflăm şi altceva decât manipularea creştină a zilei.

Pe Bogdan Stoica îl puteţi citi şi pe www.bogdanstoica.ro

124 Comentarii

124 Comments

  1. ALEXANDRU POP

    11 ianuarie 2016, 12:54 la 12:54

    CE TREABA ARE CRESTINISMUL CU „RELIGIA” FAMILIEI BODNARIU?
    PENTICOSTALII MAI NOU SUNT CRESTINI?
    – Marius si Ruth Bodnariu locuiesc in Norvegia de zece ani. Familia are 5 copii: Eliana (9 ani), Naomi (7 ani), Matei (5 ani), Ioan (2 ani) si Ezekiel (4 luni), care, potrivit unei informari MAE si declaratiilor fratelui lui Marius Bodnariu pentru HotNews.ro, au cetatenie norvegiana si romana. Marius (IT-ist) este angajat al primariei Redal din regiunea Naustdal, iar Ruth este asistenta medicala de specialitate pediatrica la spitalul din orasul Forde. Ambii sint membri ai cultului Penticostal.

    • Grui Sanger

      11 ianuarie 2016, 15:13 la 15:13

      DAr carei religii apartine cultul penticostal Alexandru? tu numa tastezi/deschizi gura.
      „Pentecostalism or Classical Pentecostalism is a renewal movement within Protestant Christianity…”
      WTF. te faci de cacao pe net rad si curcile de tine

      • Ion

        11 ianuarie 2016, 18:10 la 18:10

        Nu e chiar asa, deoarece chiar din dogma ei contrazic crestinismul. Un exemplu: anul trecut cel putin doi tineri au murit in romania deoarece familiile lor au refuzat serviciile medicale pentru a-i salva, conform perceptelor religioase care-i impiedica sa intervina. Iar in crestinism avem obligatia de a salva si pe cei straini (pilda bunului samarinean), iar Christos si apostolii au inviat si oameni care murisera si al caror corp era putrezit.

        • Simona

          12 ianuarie 2016, 10:58 la 10:58

          Aceia sunt Martorii lui Iehova, nu penticostalii…. care refuză transfuzia de sânge şi serviciile medicale în general 🙂 sunt total altceva, se vede că habar n-ai.

        • Lucian

          12 ianuarie 2016, 23:09 la 23:09

          De ce nu te documentezi corect inainte de a scrie ceva ? Ce este asa de greu ?

        • Florin

          16 ianuarie 2016, 08:26 la 08:26

          Boss…esti la fel de informat ca,clanța uşii !

        • leontina

          22 ianuarie 2016, 00:46 la 00:46

          vezi ca nu sti ce este cultul penticostal;? il confunzi cu martorii lui Iehova ei sunt cei care nu accepta transfuziile de sange! si inca ceva nu sti cine se numeste crestn toti cei ce cred ca Isus Hristos a venit pe pamant a murit si a inviat pt ca noi sa avem viata vesnica se numesc crestini” citeste si informiazate si vei vedea ca penticostali sunt crestini ! Ma uimeste cum uni si acum in secolul 21 nu stiu care sunt cultele crestine si care nu>. Dumnezeu sa va lumineze!

          • din Transilvania

            2 iulie 2016, 13:15 la 13:15

            Ai dreptate !

      • Elena

        13 ianuarie 2016, 13:14 la 13:14

        Nu te supara asa tare , poate Alexandru a vrut sa spuna ca nu sunt crestini ortodocsi. La asta se referea când a spus ca penticostalii nu sunt crestini. Ei sunt crestini dar nu ortodocsi.

    • Dani

      11 ianuarie 2016, 21:50 la 21:50

      Sigur sunt mai crestini decat tine. Cum poti fi atat de miop spiritual/religios?

    • lucian

      11 ianuarie 2016, 23:53 la 23:53

      Da, penticostalii sunt crestini. Cred in Sfanta Treime …..

    • Gabi

      12 ianuarie 2016, 16:28 la 16:28

      Unii oameni sunt prosti dar țin neapărat s-o arate și celorlalți……

      • Dan Mihai

        8 februarie 2016, 18:25 la 18:25

        Super, cea mai tare din 2016.

    • Lucian

      12 ianuarie 2016, 23:11 la 23:11

      Pe ce lume traiesti???? De ce nu te documentezi inaite de a te exprima? Te faci de ras!!!

  2. sile topor

    11 ianuarie 2016, 13:36 la 13:36

    Eu cand eram mic faceam o gramada de prostii si cateodata o luam pe cocoasa. Nu inteleg, autorul acestui articol neaga nevoia unei palme sau curele la fund ?

    • Stefania

      11 ianuarie 2016, 14:14 la 14:14

      Nu exista absolut nicio „nevoie” a unei fiinte umane de a lovi o alta fiinta atata timp cat ne consideram rationali si inteligenti si orice altceva. Atata timp cand nu te apuci sa dai in colegii de birou cu palma, cureaua, parul cand nu esti de acord cu parerile lor, nu vad de ce ai da intr-o fiinta lipsita de aparare care depinde de tine.

      • cezar prusac

        11 ianuarie 2016, 15:03 la 15:03

        foarte frumos raspuns. asa este! nu exista nici un motiv pentru a lovi un copil.

      • Mona

        11 ianuarie 2016, 20:44 la 20:44

        Sigur nu este normal sa lovim o alta fiinta, insa este normal si perfect justificat sa ucidem oameni in nenumaratele razboaie pecare le ducem….Sau aici nu se aplica acelasi principiu

        • WTF

          13 ianuarie 2016, 11:06 la 11:06

          @Mona, da-ti shut down la creier.

        • maria

          14 ianuarie 2016, 15:26 la 15:26

          adevarat, stracuram tâtarul si inghitem camila

    • Un om

      13 ianuarie 2016, 22:48 la 22:48

      Da! Nimeni nu are nevoie de-o palma sau de curea! Nimeni!

      • Murphy

        19 ianuarie 2016, 19:35 la 19:35

        cu exceptia copiilor rai si a maturilor imbecili fuduli

  3. Atti

    11 ianuarie 2016, 14:33 la 14:33

    Pana mea, iarasi aluneca discutia catre pro si contra necesitatii unei palme la fund.

    Care parte din „NORVEGIA ARE ZERO TOLERANTA FATA DE BATAIE LA COPII” nu ati inteles?

    Trupa Bodnariu a incalcat legea tarii in care au ales sa traiasca. End of story. Restul e masturbare trista pe Feisbuci de catre tot felul de Eftimie si alti neterminati.

    • cezar prusac

      11 ianuarie 2016, 15:04 la 15:04

      mai putin elegant dar destul de elocvent 🙂

      • Atti

        11 ianuarie 2016, 21:39 la 21:39

        Pai daca altfel nu inteleg? Ai de ales? Exprimarea circumspecta, corecta social, de obicei lasa prea mult spatiu de manevra, prea mult loc de a interpeta dupa bunul plac. Cateodata verde-n fata functioneaza cel mai bine 🙂

    • liviu

      12 ianuarie 2016, 00:53 la 00:53

      atti…habar nu ai ce se intampla acolo…esti pe dinafara

    • blabita

      13 ianuarie 2016, 22:13 la 22:13

      Gggggg

  4. Liviu

    11 ianuarie 2016, 17:03 la 17:03

    Vesnica lui pomenire!!! Vesnica lui pomenire!!! Prohodul pentru un mort spiritual ( Stoica). Ins cu pareri docte fara a avea nimic in tartacuta! Mai grav este insa faptul ca nu are nici inima!

  5. maria

    11 ianuarie 2016, 17:33 la 17:33

    Din cite observ dl Stoica Bogadan iar a luat-o pe aratura. Am impresia ca buna parte din cei care au comentat aici nu au copii. Problema nu e ca ca e bine sau rau ca se aplica o corectie ci modalitatea nazista in a rapi copii de linga parinti pentru a fi educati ca niste roboti,bunide carne de tun. da fa fereasca Dumnezeu sa treceti printr-o asemenea intimplare. Ar trbui dati in judecata pentru rapire si trafic de fiinte umane. Foarte bine,si parintii sa primeasca o pedeapsa ,dar nu asemenea tratament. Nazism curat. Daca cititi istoria Norvegia o sa gasiti explicatii epntru un asemenea comportament. N-am inteles,cine pe cine manipuleaza? Sint curioasa, familiile musulmane sau evreiesti tot asa sint tratate? Va asigur ca in urmatoarele 5 minute se trezeau cu Mossadul la usa sau cu citiva cu kalesnikov in mina sau centuri explozive.Cu romanii,ce-au zis, astia sint mamaligi, nu reactioneaza, nu sint solidari cu semenii lor. Ei,uite ,ca de data asta , au gresit.

    • RAMONA

      14 ianuarie 2016, 01:16 la 01:16

      Asa este. In emisiunea lui Gadea au intrat in emisiune, prin telefon, o familie de romani, dar care aveau copii SPANIOLI. Stiti ce? Nu le-a luat copii, ci i-a dat afara din tara. Stiti de ce? Pt. ca copii erau SPANIOLI.
      Ce ziceti de fam. ORTODOXA, care nu le-a dat nici o palma copiilor lor, si totusi li s-au luat copii pt. spusele fetitei.

  6. marius

    11 ianuarie 2016, 17:48 la 17:48

    Interogam copiii si din discutiile cu ei tragem concluzia ca parintii sunt violenti. Ar trebui sa te gandesti la doua aspecte:
    1. Copiii la varste mici au muulta imaginatie. Niciun psiholog adevarat nu ia de bune tot ce spune copilul. Ca sa nu mai spun ca saracul copil habar nu are care sunt consecintele a ceea ce spune;
    2. Cine face ancheta? Un organism independent sau partea adversa? Cum te poti apara daca ei nu te informeaza? Sunt o autoritate, deci au obligatia de informare. Nu au cum sa fie secrete fata de tine date care te privesc.
    3. Nu crezi ca agresiunea ar trebui sa aiba o anumita intensitate pentru ca un parinte sa fie decazut din drepturile parintesti? Chiar crezi ca exista vreo familie pe gogoloi care sa nu aiba la un moment dat fata de propriul copil o atitudine care ar putea fi interpretata ca violenta fizica sau verbala? Daca ai fi copil si ai avea de ales intre doua violente, rastitul mamei la tine si ruptura de familia in care ai crescut, pe care ai alege-o?

    • aura

      13 ianuarie 2016, 17:28 la 17:28

      Felicitari pentru comentariu. Un aspect din Norvegia. : daca doresti sa ai un caine, in casa, sau in curte, TREBUIE sa-l operezi ( corzile vocale ) sa nu latre, sa nu deranjeje vecinii ! Vi se pare normal ?

      • Andreea

        15 ianuarie 2016, 17:54 la 17:54

        Pe buneeee, aura? Ai trait in Norvegia si a trebuit sa faci asta?

    • din Transilvania

      2 iulie 2016, 13:18 la 13:18

      @ marius
      Corect !

  7. eneia

    11 ianuarie 2016, 18:44 la 18:44

    oare de ce este asa de complicat pentru autoritatile norvegiene sa arate dovezile sau sa raspunda celor care le acuza, asta in cazul ca au ce arata

    • RAMONA

      14 ianuarie 2016, 01:21 la 01:21

      Iti dai seama, ca acum, chiar daca nu au avut doveti, VOR FACE EI SA AIBA DOVEZI????? Sa fereasca DUMNEZEU de asa ceva pe copii!

    • Andreea

      15 ianuarie 2016, 17:58 la 17:58

      Pentru simplul motiv ca este vorba de confidentialitate, o chestie cu care romanul se vede treaba ca nu este obisnuit. Nu numai asta, dar de ce ar trebui sa dea toate detaliile? Ca sa satisfaca setea de barfa a celor care nu au ce face decat sa se amestece in treaba asta sperand cumva ca tatul norvegian a calcat pe bec si … „uite dom’le ca ie unii mai rai ca noi!”

  8. sits

    11 ianuarie 2016, 19:07 la 19:07

    Un articol lipsit de documentare temeinica. In Norvegia , luarea copiilor din familii este o practica .

    • Andreea

      15 ianuarie 2016, 17:59 la 17:59

      No, altul care a trait 20 de ani acolo si stie mai bine ca oricine ce se intampla in Norvegia.

  9. boby

    11 ianuarie 2016, 19:38 la 19:38

    Legea e lege si nu se negociaza cu nimeni in orice tara civilizata! Nici macar cu romanii! Pacat ca unii s-au repezit sa-si faca glorie politica!

    • lucian

      12 ianuarie 2016, 10:19 la 10:19

      Iar tu te bagi precum chiloții! Spune o părere documentata nu arunca niște stupiditati !

    • emigrantul

      13 ianuarie 2016, 04:27 la 04:27

      Pai sa schimbe legea 🙂

  10. Iulian

    11 ianuarie 2016, 20:34 la 20:34

    Pentru echilibru sa precizam:
    1. Efectele nu pot fi rupte de cauza primara. Cauza primara a fost un „cantecel crestin” care a fost interpretat de directoare drept „indoctrinare crestina”. Ulterior, cand a vazut unde s-a ajuns si-a retras sesizarea si a refuzat orice colaborare cu Barnevernet-ul.
    2. Este o diferenta intre disciplinare si abuz fizic. Copiii acestia nu au fost abuzati deloc, lucru reiesit in evidenta la controlul medical efectuat. Copiii acestia au fost disciplinati si prin corectii fizice usoare.
    3. Legea norvegiana interzice orice corectie fizica. Solutia este insa abuziva pentru ca, in conformitate cu legislatia, parintii trebuiau prima data consiliati, abia apoi copiii luati din familie. Nu este primul abuz al organizatiei respective.
    4. Legea norvegiana este deficitara. Organizatia de protectia copiilor nu este verificata de nimeni, insa este finantata la greu in functie si de numarul cazurilor solutionate. Nu putine sunt informatiile legate de interesele financiare ventilate de unii angajati ai ei.
    5. Cand o familie este dezintegrata, o inima de om iti spune ca nu e normal. Daca o ai desigur. Poti arunca cu pietre in cel cazut, sau poti sa-i dai o mana de ajutor. Asta tine de caracterul fiecaruia si de principiile ce-i guverneaza viata.

    • Dana

      12 ianuarie 2016, 19:45 la 19:45

      Frumos argumentat! Jos pălăria!

    • Vasile Guta-Ciucur

      13 ianuarie 2016, 19:26 la 19:26

      Excelent! Insa pacat de efort, cazul Bogdan Stoica este unul pierdut. Daca mai cititi inca o data articolul veti vedea ca nu se vrea a fi decat o opinie exprimata din convingeri personale, inviolabile. Dispretul dumnealui fata de o anumita categorie de romani este suveran. Veti intelege printre randuri ca o Romanie ideala este una epurata. O astfel de usa este de-a pururi inchisa in fata orcarui argument.

    • RAMONA

      14 ianuarie 2016, 01:18 la 01:18

      BRAVO!

    • Coco

      15 ianuarie 2016, 10:33 la 10:33

      In sfarsit un om cu judecata si buna simtire.
      Articol de 2 bani, nu merita nici criticat, pierdere de vreme.
      Felicitari Iulian!

    • Andreea

      15 ianuarie 2016, 18:12 la 18:12

      „Este o diferenta intre disciplinare si abuz fizic. Copiii acestia nu au fost abuzati deloc, lucru reiesit in evidenta la controlul medical efectuat. Copiii acestia au fost disciplinati si prin corectii fizice usoare.”

      Exemplu clar de om fara minte care considera violenta o solutie. Ma intreb, tovarasu’ Iulian, cum ai reactiona tu daca ai fi „disciplinat” in felul asta de seful tau direct pentru ca ai facutceva gresit la munca? Sau nu se aplica?

      De ce vi s-o fi parand justificat sa lovesti un copil sau un animal, finte neajutorate, care nu sunt capabile sa raspunda cu forta la chestia asta, in timp ce ii condamanati pe cei care isi „disciplineaza” sotiile de exemplu? Exista un cuvant pentru asta: IPOCRIZIE crasa.

    • adrian

      16 ianuarie 2016, 04:12 la 04:12

      N-ai tu nici o treaba si nici o cadere sa judeci legislatia norvegiana. Ea este facuta pentru cetatenii ei, nu pentru tine sau postacii ca tine, niste nimeni pe lume pentru ei. Ei s-au dus acolo, nu i-a luat nimeni cu sila. Erau de 10 ani acolo, trimiteau copiii la scoala, faceau poze in costum popular norvegian, nu erau veniti ieri cu pluta, nevinovati la munca, si le-a rapit cineva copiii. Stiau tot ce trebuiau sa stie. Mama era norvegianca. Era clar ca erau dusi cu pluta rau, si fata cea mare nu a mai suportat si a dat pe afara. Se temea pentru cel mic. Asta miroase a ceva grav de tot

    • leontina

      22 ianuarie 2016, 01:03 la 01:03

      Asa-i cand nu esti in cauza poti sa arunci cu noroi ,asa cred unii ca-i frumos , dar eu zic ca decat sa dezbini mai bine sa zidesti decat sa-ti bati joc de suferinta cuiva mai bine taci daca nu poti sa spui un cuvant de alinare! Dumnezeu sa va ierte pe toti cei care aduceti numai injurii acestei familii si multor alte familii aflate in aceiasi situatie!

    • din Transilvania

      2 iulie 2016, 13:20 la 13:20

      @ Iulian
      Corect !

  11. Mihai

    11 ianuarie 2016, 20:49 la 20:49

    Cand un presedinte al Romaniei i-a tras o „scatoalca” peste fata unui copil intr-o campanie electorala ati luat atitudine?

  12. Dani

    11 ianuarie 2016, 21:46 la 21:46

    Stoica, uita-te la fata ta. Te potrivesti perfect cu Norvegia. Muta-te acolo.

    Nashul tv a avut o

  13. Ady

    11 ianuarie 2016, 22:16 la 22:16

    Vorbiti fara sa stiti ce reguli au norvegieni.nu ai voie sa scoti un dinte la copil .nu ai voie sa-l pui sa faca lectiile. Nu poti sa-l educi dacă ești prea mic de înălțime di multe altele

    • lucian

      12 ianuarie 2016, 10:22 la 10:22

      Regulile stupide și cretine sunt făcute tot de oameni cretini și stupizi. Plus ca pot fi și trebuie sa fie schimbate ca nu sunt bătute în cuie. Interesele celor ce păstrează aceste legi sunt ascunse și murdare dar numai luând atitudine se poate face ceva. Nu e normal sa spui ăsta e legea și gata , atâta timp cât este proasta. O lege este emisa sa ajute nu sa frustreze.

  14. Bumb ioana

    11 ianuarie 2016, 22:21 la 22:21

    Ce bine, Bogdan Stoica, desi esti si te declari neinformat emiti judecati de valoare si pui la zid oameni care si-au exprimat public o opinie sau o apartenenta la o pozitie vis-a-vis de un caz. M-as fi bucurat ca reprezentanti din ANPDC, cel putin sa iasa cu o tentativa de pozitie, dat fiind faptul ca acesti copii sunt cetateni romani si au o mama nordvegiana si un tata roman. Sunt curioasa daca acesti copii erau cetateni americani cum ar fi fost gestionat cauza, atat de nordvegieni cat si de americani. Cred ca sunt pertinente pozitiile care doresc transparenta in acest caz, pozitie la care subscriu, si apoi informati corect sa fim experti cu totii in protectia copilului.

  15. samuil

    11 ianuarie 2016, 22:29 la 22:29

    Un articol de doi bani. Vorbim numai sa ne aflam in treaba,tipic romaneste.Autor complet neinformat .

  16. Bumb ioana

    11 ianuarie 2016, 22:40 la 22:40

    Ce bine, Bogdan Stoica, desi te declari neinformat emiti judecati de valoare si puni la zid oameni care si-au exprimat public o opinie sau o apartenenta la o pozitie vis-a-vis de un caz. M-as fi bucurat ca reprezentanti din ANPDC, cel putin sa iasa cu o tentativa de pozitie, dat fiind faptul ca acesti copii sunt cetateni romani si au o mama nordvegiana si un tata roman. Sunt curioasa daca acesti copii erau cetateni americani cum ar fi fost gestionat cauza, atat de nordvegieni cat si de americani. Cred ca sunt pertinente pozitiile care doresc transparenta in acest caz, pozitie la care subscriu, si apoi informati corect sa fim experti cu totii in protectia copilului.

  17. Daniel Constantin

    11 ianuarie 2016, 22:51 la 22:51

    Argumentele contra nu isi au rostul .Inainte de a citi acest articol luati un moment si imaginati va ca sunteti un parinte privat de cei 5 copii !

  18. Daniel Constantin

    11 ianuarie 2016, 22:54 la 22:54

    Argumentele contra nu isi au rostul .Puneti va in locul unui parinte fara cei 5 copii !

  19. Carmen Toma

    11 ianuarie 2016, 23:11 la 23:11

    FAPT DIVERS: Să vă povestesc o întâmplare banală, petrecuta Duminică seara în autobuzul 301: în staţia Perla a urcat o familie (de “conlocuitori”, dar nu asta e important!), întâi tatăl, apoi mama şi în urma lor doi copii: băieţelul de aproximtiv cinci ani, iar fetiţa de vreo trei, care s-au chinuit să urce singuri! Tatăl s-a aşezat in spate, iar mama, cu cei doi copii undeva în lateral! Copiii, firesc, vorbeau între ei, iar tatăl urla la ei să tacă, în vreme ce mama îi lovea pe rând cu palmele peste faţă, deşi nu făceau altceva decât să râdă şi să se hârjonească, în limite decente! De unde la început bieţii copilaşi ciripeau veseli intre ei, au ajuns să se ghemuiască pe bancile pe care stăteau, cu ochişorii inundaţi de lacrimi! Eu mă aflam în spate, lângă tată, privindu-l reprobator, însâ neîndrăznind să îl admonestez, în timp ce ceilalti pasageri se uitau indiferenţi la toată scena!
    MORALA: Asta e diferenţa dintre România şi Norvegia!

    • lucian

      12 ianuarie 2016, 10:25 la 10:25

      Pai dacă ajungi sa te compari cu modul de educare al țiganilor de ce te miri ca și alții o fac ? Cred ca ești pe alt subiect.

    • Dana

      12 ianuarie 2016, 20:10 la 20:10

      Asta, din păcate, spune că destul de mulți oameni sunt lipsiți de empatie datorită faptului că pe vremea lui Ceaușescu erau lăsați bebeluși la creșă cu niște tanti lipsite de empatie și astfel au ajuns atât de mulți oameni incapabili de a arăta empatie! Eu aș fi fost în stare să-i cert, pentru că așa am fost învățată de mică de mama (care a fost cu noi acasă și nu ne-a dat la creșă, pt care nu știu cum să-i pot mulțumi mai bine)! Dacă vezi o nedreptate, te bagi! Acum că tu ești conștient că ai fost laș, data viitoare te bagi! Eu știu 6 băieți care s-au repezit împotriva la 20 de tâmpiți care băteau crunt o fată (da, niște matahale o băteau cu pumni și picioare). Cei 6 au fost așa de rău bătuți, unul din ei cu sechele pe viață, dar toți 6 au spus că deși au văzut cât de mulți erau tâmpiții, nu au ezitat nici măcar o secundă! Curaj civil! Dacă e să mori, măcar mori făcând o faptă bună!
      În ce privește Norvegia, ideea de curaj civil e foarte bine inprintată în mintea tuturor, deci clar că ar fi intervenit în genul de situație descrisă de tine, însă majoritatea pot face diferența dintre un abuz și o disciplinare. Barnevernet în schimb funcționează conform ideii că mere și pere e totuna!

    • MKB

      12 ianuarie 2016, 21:41 la 21:41

      Sa mori tu. Ia zine si etnia acelor parinti cu pricina. Nu cumva erau tigani ? Sau o sa-mi dai urmatoarea replica: „a nu, culmea nu erau tigani contrar asteptarilor” . Umblu mult prin oras si printre oameni si cred ca stiu si eu obiceiurile semenilor nostrii. Dar asa va place voua unora sa pareti „interesanti”. La fel ca si in massmedia, cand tiganii comit infractiuni in Europa sunt prezentati ca fiind romani, cand le filmeaza prin palate sunt numiti rromi sau tigani.

    • cris

      13 ianuarie 2016, 06:48 la 06:48

      ambele extreme ale tale nu trebuie confundate cu media, bunul simt și umanitatea

    • RAMONA

      14 ianuarie 2016, 01:24 la 01:24

      Nici eu nu sunt de acord cu un asa comportament, dar sunt sigura ca fam. BODNARIU, nu procedau asa.

  20. catenaccio

    11 ianuarie 2016, 23:19 la 23:19

    in aceste cazuri se aplica doar legea tarii respective. restul este cancan

  21. cornel

    11 ianuarie 2016, 23:20 la 23:20

    Sint pareri si pareri :
    EXPLOZIV! Ambasador norvegian: „Norvegia ia copiii imigranților pentru a-și împrospăta sângele”
    Posted on 10 ianuarie 2016 by Madalina Diaconu in Dezvăluiri, Știri // 24 Comments

    Emisiunea „O oră cu Ruta”, care s-a difuzat pe canalul de televiziune independent LNK săptămâna trecută în Lituania, a susținut un adevăr care nu mai poate fi ținut în secret: copiii imigranților și ai celor din familiile mixte sunt luati și dați părinților norvegieni pentru a consolida țara din punct de vedere al „materialului genetic.”

    Un expert norvegian care își dorește anonimatul a transmis realizatoarei emisiunii mai sus menționate, Rūta Mikelkevičiūte, că țara sa are nevoie de sânge proaspăt pentru a combate ratele de endogamie care au dus la un număr foarte ridicat de copii ce se nasc cu malformații congenitale.

    Neringa Ozolina din Lituania, stabilită în Norvegia în orașul Ålesund, a declarat după ce i s-a luat copilul: „Rata natalității este cea mai scăzută în Norvegia”, potrivit unui raport al ziarului The Local.

    Ambasadorul Norvegiei în Lituania, Dag Malmer Halvorsen, a recunoscut că problema copiilor luați de la părinții străini care locuiesc în Norvegia devine o preocupare majoră și în Lituania.

    „Există o mare problemă de ani de zile în Norvegia pentru că există o incidență mare a sindromului Down în rândul copiilor norvegieni”, a declarat Ambasadorul Norvegiei în Lituania, Dag Malmer Halvorsen, pentru canalul de televiziune norvegian NRK. „Prin urmare, este important ca autoritățile norvegiene să recurgă la aceste soluții pentru a obține copii proaspeți, străini, cum ar fi cei de la lituanieni, pentru a consolida materialul genetic al țării.” (nota traducătorului: cuvintele ambasadorului sunt clare: fresh, foreign children – copii proaspeți, străini).

    La începutul acestui an, Președintele ceh Miloš Zeman a acuzat serviciile norvegiene ca fiind „naziste” pentru că nu au permis unei mame de origine cehă să le vorbească celor doi băieți in limba maternă, drept pentru care copiii au fost „confiscați” de Barnevernet.

    Autoritățile ruse au atacat de asemenea Norvegia pe motivul „confiscării” copiilor din familiile de imigranți ruși din același motiv: folosirea limbii materne în familie.

    Acestor abuzuri incredibile li se alătură și cazul familiei Bodnariu și mii de alte cazuri care par să facă parte din domeniul literaturii științifico-fantasctice și nu dintr-un prezent al omenirii secolului 21. Și noi care credeam că Norvegia este o țară civilizată!

    statuie-vigelandsparken-oslo-norvegia„Vigelandsparken”- Statuie în Oslo, Norvegia: un bărbat lovește 4 bebeluși (edificatoare operă de artă!!!)

    traducere și adaptare Mădălina Corina Diaconu

    http://www.cunoastelumea.ro/exploziv-ambasador-norvegian-norvegia-ia-copii-imigrantilor-pentru-a-si-improspata-sangele/

  22. Bog

    11 ianuarie 2016, 23:25 la 23:25

    Ma intreb cati din cei care au comentat aici au copii?

  23. floci

    11 ianuarie 2016, 23:46 la 23:46

    moarte norvegiei

  24. Ionel

    12 ianuarie 2016, 00:23 la 00:23

    Stati linistiti e Europa! Staul poate sa faca orice,fara teama de raspundere.

  25. Lecityna von Wytryon

    12 ianuarie 2016, 00:26 la 00:26

    @atti: Daca iti inventa ghiauru’ tau o „maltratare” si ti’l luau norblegii, asa’i ca tot asa scheunai ca acus? Is români, dehoțtologule, macar empatic daca nu si rational, ar fi tb sa reactionezi, bruta mica!!

  26. lucian

    12 ianuarie 2016, 00:41 la 00:41

    Cred ca tu ești cel superficial pe acest subiect. Poate unii exagerează dar tu minimizezi. Sa Îți spun de ce ? Fiindcă nu este nici primul caz și nici singurul. Cred eu ca te-ai cam pripit cu părerea înainte de a te informa puțin mai mult.

  27. liviu

    12 ianuarie 2016, 00:50 la 00:50

    Bogdan Stoica inainte de a scrie articolul ce detalii ai avut despre norvegia, sistemul Barnevernet si ce se intampla in scolile de acolo cu acei copii ai imigrantilor?
    Ai macar o declaratie a unui parinte sa cunosti si tu la ce presiuni sunt supusi acei copii de conducerea scoli? Sunt foarte multe detalii de spus de ce, si cum se intampla acolo, dar nu le poti afla decat de la cei de acolo. Vorbesc pentru ca am neamuri acolo. Nu toate acuzatiile sunt pe motiv violenta, abuz , maltratare. „Manipularea” e doar in capul tau.

    • RAMONA

      14 ianuarie 2016, 01:34 la 01:34

      Si eu am prieteni acolo si au plecat acolo pt. ca aveau niste copii f.f.f destepti si bine educati si credeau ca aici nu vor avea viitor. Cand au fost in vara in vacanta in Romania, sotul meu i-a intrebat pe copii: „UNDE SE SIMT CEL MAI BINE?’. imediat raspunsul a fost: „In ROMANIA!!!!!!!!!! Si stiti de ce? Ne-au explicat ca desi sunt mult mai pregatiti si ingaduitori cu cei din jurul lor, decat copii norvegieni, copii de acolo ii submineaza, se uita la ei cu rautate, ii marginalizeaza etc.

  28. Un om

    12 ianuarie 2016, 00:57 la 00:57

    Facand exceptie de ironiile semidocte exprimate, parcurgi articolul ca sa intelegi ce vrea omul sa exprime iar la sfarsit ramai cu un gust amar, o imagine trista in care un orb striga orbii. Nu vreau sa intru in detalii legate de greselile in logica argumentatiei ca abunda si oricine daca isi pune cateva intrebari de bun simt le descopera , vreau sa ies din linia de analiza unidimensionala a autorului si sa intreb unde incape tragedia si trauma parintilor, copiilor si rudelor, in numele carui bine suprem sunt savarsite. Oare ce ne orbeste de nu suntem alaturi de niste oamenii care sufera, sa fie oare orgoliul de a nu fi in linie cu ceilalti „formatori de opinie”, oare sa fie sminteala din ultima vreme care ne imparte in fani Arsenie Boca si liberi cugetatori, e greu de zis. Oricum legat de „sa asteptam autoritatile din Norvegia” e bine sa retinem un principiu in judecata binelui, un bucatar prin atichitate zicea ca „întâi de toate, nu face rău”, ca dreptatea legii am mai vazut-o noi, e plina istoria de ea si de martiri.

  29. Costel

    12 ianuarie 2016, 01:22 la 01:22

    Inainte sa compari aceasta familie formata dintr-un IT-ist si o asistenta medicala cu o familie din Romania care face copii doar pentru alocatie, mai bine ti-ai face treaba de jurnalist si sa te interesezi si sa investighezi acest caz, nu doar sa-ti spui opinia. De fapt, doar asta faci: iti spui opinia.

  30. Doru

    12 ianuarie 2016, 01:31 la 01:31

    Informati-va inainte de a scrie domnule Bogdan Stoica !!!
    Consider că scrieti in necunoştință de cauză !
    Oamenii aştia ce au mai făcut ???

    http://m.b1.ro/stiri/eveniment/o-alta-familie-are-un-caz-asemanator-familiei-bodnariu-in-norvegia-parintii-au-fost-decazuti-din-drepturi-de-catre-protectia-copilului-fara-o-ancheta-detaliata-a-cazului-video-136949.html

  31. rucs

    12 ianuarie 2016, 01:40 la 01:40

    Hai, sa admitem ca ar fi asa, ca suntem manipulati, ca toate cazurile similare din presa internationala sunt si ele facaturi. Dar nu am nevoie de acces la nu stiu ce informatii ca sa judec ca legile lor sunt aberante din moment ce, de ex, in situatia asta, au despartit fratii. Ok, draga Norvegie, ti se pare ca o palma e o crima, dar separarea fratilor nu este? De ce nu i-ai pus pe toti cinci intr-un camin? Ipocrizie! Durerea de a nu-ti vedea sora/fratele e mai intensa ca zece palme.

    • Vero

      12 ianuarie 2016, 09:50 la 09:50

      ??

  32. radu semaka

    12 ianuarie 2016, 01:43 la 01:43

    Penibil articol…se vede de la o posta cat de părtinitor e. Eu sper sa treci prin ceea ce trece familia Bodnariu..sa simți suferința si nedreptate si apoi sa te vad daca mai defeci un alt articol ca asta….

  33. rucs

    12 ianuarie 2016, 02:03 la 02:03

    Atti, de fapt nu s-a inteles decat acum, tarziu, partea asta cu ”Norvegia are toleranta zero fata de bataia la copii”. Asta ar fi trebuit sa fie un avertisment in media, dat de consulate si ambasade, ca atunci cand suntem sfatuiti sa nu calatorim in zone cu risc de razboi. Cazurile astea nu sunt suficient mediatizate acolo, in tara perfecta, pentru a sti ca daca iti urechezi copilul in public risti sa ramai fara el (a patit-o un italian). Ok, violenta nu e indicata, dar parintii sunt oameni, nu ingeri, si au voie sa greseasca. Asta nu inseamna ca nu isi iubesc copiii. Ok, identifica-i pe cei cu abuzuri grave, dar faza asta legata de corectia fizica e bezna mintii. O palma doare, da? Dar separarea de parinti? De frati? Astea nu dor?

  34. Silviu Berar

    12 ianuarie 2016, 02:38 la 02:38

    Domnule Bogdan Stoica, dvs. vorbiti de cei 90% formatori de opinie care au facut greseala de a se informa gresit, victime ale dezinformarii si ai manipularii probabil. Curiozitatea mea este care sunt sursele dvs. de informare pe baza carora v-ati formulat si exprimat opiniile ? Nu vad mentionata nici macar una. Pe ce se bazeaza tot ce spuneti, cand vorbiti de parca a-ti fi fost de fata cand parantii isi bateau copiii sau de parca asistentii de la Barnevernet v-au sunat personal si v-au spus care e situatia si cum sta treaba pe acolo.
    Cat timp nu aveti asa ceva, nu sunteti decat al 91-lea procent din randul celor ce vorbesc in necunostiinta de cauza, un alt palavragiu care s-a trezit sa vorbeasca pe principiul “toata lumea e proasta, io-s destept”.

  35. bibi

    12 ianuarie 2016, 08:40 la 08:40

    Bogdan Stoica are dreptate! Bataia in familiile de romani este „lege”.La el in familie sigur a fost aplicata bataia dar insa doar in cap.Asa se poate explica puterea de a combate tot ce este romanesc si a lauda nemaipomenita „educatie” norvegiana! De fapt nu trebuie sa ne mire „divagatia”fotografului atata timp cat DOLOFANUL sau sef are aceeasi parere pe care in mod penibil incearca sa o balmajeasca pe la un post TV.

  36. Popescu Daniela

    12 ianuarie 2016, 09:24 la 09:24

    Sigur, daca a incalcat legea sa plateasca criminalul (in speta tatal), sa mearga la puscarie; nu mi se pare normal sa arestezi copiii, adica sa pedepsesti victimele.

  37. Dima

    12 ianuarie 2016, 09:46 la 09:46

    Totuși nu mi se pare sănătos sa lași unei tari care apreciază alte ” valori” – pedofilie, homosexualitate, droguri, desfrâu,- sa și dea cu părerea asupra necesității palmei la fund….cred ca o tara de asta merita un breivik pe cap de locuitor….ca tot sunt crescuți cu multa pricepere și infinita dragoste de către nația asta priceputa….

    • No name

      12 ianuarie 2016, 09:58 la 09:58

      Breivik a fost si el luat de Barnevernet.

      • emigrantul

        13 ianuarie 2016, 05:51 la 05:51

        asta explica totul 🙂

  38. No name

    12 ianuarie 2016, 09:56 la 09:56

    Bogdan Stoica, esti un ipocrit. Daca ne-am lua dupa filozofia ta, am fi fost luati toti de la parinti sau am ramane fara copii. Nu ai fost niciodata tras de urechi? Nu ai dat niciodata o palma la fund copilului tau (daca ai unul, desi nu cred)? De ce dramatizezi? Abuzul fizic e altceva.
    Si lasand asta la o parte, ai vazut ce pretexte folosesc cei de la Barnevernet pentru a lua copiii de la familile lor? Cred ca nu. Altfel nu ai vorbi asa. Sau problema e ca famila Bodnariu e “pocaita” si astfel demna de dispret.

  39. matahari

    12 ianuarie 2016, 10:51 la 10:51

    Nu va convin legile lor, haideti acasa si bateti de -I gasesc dracii, ca la noi asa se face educatie.De sirienii ziceti ca sa respecte legile tarii unde s-au dus , romanii ce au , de ce sa nu le respecte, sau democratia asta este pana la mine „”doar””!

  40. ciprian

    12 ianuarie 2016, 12:18 la 12:18

    Ce usor e sa dai opini si sa scrie articole fara sa traesti ce se intampla acolo.

    Persoane ca si cel ce a scris articolul duce in slavi occidentul fara sa fi trait in el.

    Iti dau 2 exemple care le cunosc personal:

    1. in Spania daca o femeie aduce o acuzata la un barbat ca a fost lovita de barbat, barbatul este bagat la celula. Si daca mai aduce un certificat medic prin care demostreaza leziuni – chiar daca si lea facut ea – femeia castiga divortul clar. am colegi spanioli care au pierdut tot din cauza sotiilor

    2. coleg de munca a pierdut copilul in favoarea nevestei, in urma divortului (pe langa apartamente si alte bunuri); amantul fostei neveste la inchis intrun dulap o zi, a fost malratat de parintele adoptiv si protectia copilor nu a facut nimic. cand a aflatat tatl copilului ce sa intamplat a incercat sasi faca singur dreptatat si a fost inchis. sa facut un proces prin care sa demostrat prin certificat de la psicolog ca este traumatizat copilul, prin spusele copilui si alte probe (copilul nu vrea sa plece cu mama si tatl adoptiv ci vrea sa ramana cu tatal lui) si judecatoarea la lasat incontinuare cu mama lui. Anul acesta face 15 ani si va putea decide cu ce parinte sa ramana

  41. Adrian

    12 ianuarie 2016, 14:35 la 14:35

    Bogdane, tu esti mereu Gica Contra, probabil pentru a atrage cat mai multi cititori, dar aici nu ai dreptate.

    Eu inteleg ca parintii au fost pedepsiti pentru ce au facut (sau pentru ce au declarat niste copii ca au facut). Ceea ce nu inteleg e de ce sunt pedepsiti si copii si nu inteleg de ce pedeapsa este atat de dispropotionata fata de fapta comisa.

    Va dati seama ce trauma enorma este pentru un copil sa fie luat din familia sa si dus in alta familie adoptiva? Oare se compara o smotoceala cu aceasta trauma?

    Daca lovesc pe un oarecare pe strada fac inchisoare pe viata?

    Daca declar ca cineva m-a lovit sunt automat considerat vinovat, chiar daca nu exista alte probe in afara de declaratia mea?

    In ce lume traim?

    Spune tu, Bogdane, ca esti sigur ca acum copiii sunt mai fericiti alaturi de acesti straini decat erau in familia lor.

    • Robespierre

      12 ianuarie 2016, 16:29 la 16:29

      Da’ nu-ti este clar? Omu’ e sterp, n-are nimic nici in cap nici altundeva, doar se „da” pe net cu opinii antagonice fata de orice (doar de dragul de a starni cititorii in speranta ca face si el trafic mai mare de 20 de vizualizari).

      Bogdane, tata, daca tot ai zis ca esti neinformat, stai acasa, fa-ti o cafea si uita-te la tv, lasa aprecierile inteligente in seama altora care se pricep. Daca aveai bunul simt sa te si documentezi putin ai fi gasit informatii pertinente din surse credibile mentionate cu ani in urma nu doar de acum.
      Daca iti este foame asa rau mai bine fa o cheta pe aici sa-ti dea fiecare cate doi-trei lei (eu iti dau 10!) sa nu mai fie nevoie sa te chinuie talentul scriitoricesc cu prostiile tale din cap si sa alergi dupa trafic de nebun!

  42. tudor

    12 ianuarie 2016, 16:31 la 16:31

    Bogdane in general scrii bine cand nu scrii prost ca acum, la repezeala.
    Chiar si acum e bine scris ca articol dar bolnav ca directie.
    Indiferent cine-ti plateste scrierea…e pacat sa gafezi astfel cand chiar ai stofa buna.

  43. Adrian Ilie

    12 ianuarie 2016, 20:26 la 20:26

    Domnul Bogdan Stoica e vizionar? Berenevernet nu a publicat inca motivele pentru care a rapit copiii.
    De ce sa ambaleaza domnul Stoica sa ne arate ca el stie ceea ce nimeni nu stie ? De ce crede dansul ca este foarte benefic pentru un sugar de 6 lunu sa fie smuls de la sanul mamei. Sau cele doua surori mai mari au avut o mare bucuria cand au fost rapite de la scola ? Asa crede domnul Stoica ? E sadic oare domnul Stoica ?

  44. Mihai

    12 ianuarie 2016, 21:00 la 21:00

    Bai, voi vorbiti serios aici? Chiar nu intelegeti ca nu legea din Norvegia e contestata aici, ci tocmai nerespectarea ei? Asta ati inteles voi din cazul asta, ca se iese in strada pentru dreptul de a-ti bate copiii? Oamenii aia reclama tocmai faptul ca legea norvegiana nu a fost respectata, ca s-a sarit peste etape, ca nu s-a facut o ancheta serioasa, ca nu li s-a dat dreptul sa se apere, ca a fost o masura disproportionata, ca s-a demarat procedura de adoptie pt copii inainte sa se termine vreo ancheta si fara sa fie ascultata parerea parintilor! Sunt multe semne de intrebare aici, dar voi insistati aiurea cu „cui nu-i convine legea din Norvegia, sa plece” si alte prostii de-astea demne de cititorii idiotului de Bogdan Stoica. Legea din Norvegia nu prevede ca daca ii scapi o palma copilului, gata, l-ai pierdut! Legea spune ca se ajunge la masuri de-astea doar in cazuri grave de violenta sau cand violentele sunt repetate inclusiv dupa ce parintii au primit avertismente. Deocamdata nu se confirma nici treaba cu violentele grave, nici faptul ca familia mai primise vreun avertisment, sunt suspiciuni de abuz din partea acelei institutii.

  45. dan

    12 ianuarie 2016, 21:59 la 21:59

    Bogdan nu are copii. Nu stie ce vorbeste. Nu il bagati in seama.

  46. Adrian

    12 ianuarie 2016, 22:05 la 22:05

    Inteleg ca au fost luati copii in baza unor suspiciuni:
    http://gov.ro/ro/stiri/declaratii-sustinute-de-purtatorul-de-cuvant-al-guvernului-dan-suciu1452598099

    Nu se mai aplica prezumtia de nevinovatie ? Mai ales atunci cand nu exista probe concrete ci doar suspiciuni ?
    Nu conteaza ca cei mici plangeau dupa familia lor ?
    Mi se par cel putin barbari norvgienii si le creeaza traume celor mici.

  47. Dies Irae

    12 ianuarie 2016, 22:21 la 22:21

    Amice, … (vezi continuarea în piesa Căldură mare cu Radu Beligan şi Marin Moraru)

  48. criscris

    13 ianuarie 2016, 14:19 la 14:19

    „Eu te-am facut eu te omor !“. Iaca fraza asta nu prea tine in tarile astea dezvoltate. Si cum din pacate, pentru unii, Norvegia e una dintre tarile cu legi “iesite din comun” pentru ca apara drepturile copilului. CE drepturi? Ce stiu ei?! Nu invata puiul pe gaina! Nu acuza nimeni ca nu exista dragoste din partea parintilor, numai fiecare si-o exprima in felul sau. Din pacate viata de zi cu zi, e plina si cu stress. Sunt foarte convinsa nu este simplu serviciu, copii….5 chiar, sot, menaj si multe altele….printre care trebuie sa mai respectam si legi. “Norvegia are nevoie de sange proaspat, tanar, fragil, romanesc” scria cineva o bazaconie….Astept inca articolul “Si Germania are nevoie de sange proaspat, tanar, fragil, romanesc” In 2013 in Germania au fost luati sub protectie in jur de 40.000 de copii. No, vedeti cum ne fura tarile straine copiii. Multi care se stabilesc in tari straine vor drepturi, drepturi dar nu si obligatii!!!! Legile sunt egale pentru toti si pentru cei care au 10000euro/luna si pentru cei cu 100000 euro/luna, ca-I duci la balet, ca-I duci la inot, calarit si alte activitati. Din contra te lauzi ca-I duci la atatea activitati, practic in putinul timp care mai exista sa-l petreci cu copilul tau, mai este timp si de o “palmuta”? “La cate fac pentru voi, ce e o palmuta?” Nu-l cunosc pe individul Stoica dar a cam scris pe bune. Daca ar fi pe bune “drepturile copilului” in Romania oare cati copii ar fi scosi din “sanul familiei”? Sunt adulti in toata firea de 50 de ani care sunt ferm convinsi de fraza ”Bine ca m-au batut, cine stie ce se culegea din mine”. Eu sper macar “din frica” sa se inceapa sa se respecte drepturile copilului, mai apoi va devina obisnuinta, iar in final vor fi convinsi, copiii sunt niste pui mai mici, dar cu drepturi normale. Inca o data respect NORVEGIA!!!! Pentru ei copilul inseamna mai mult decat adultul. Si eu traiesc intr-o tara mai dezvoltata, aici este la fel, copilul inainte de toate…..copii cresc si cresc bine fara palmuta la fund! Am sunat rapid o amica din Suedia (vecina cu Norvegia) imi faceam griji mai are sau nu copiii….ii are pe toti! Dragilor voi credeti ce vreti, dar nimeni nu va ia copilul fara un motiv bine intemeiat!!! Si inainte de a fi luat esti amenintat. Numai neglijarea are consecinte!!!

    • Babacu

      14 ianuarie 2016, 01:18 la 01:18

      @criscris, tu ai copii ? … Dacă răspunsul este afirmativ, iar eu aș avea puterea legii norvegiene, nu m-aș atinge de copii tăi. Aș proceda cu totul altfel … Te-aș lua pe tine de lângă ei. Nu pentru tot restul vieții ci măcar vre-o 14, 15 ani … Motivul ?… Unul cât se poate de serios: Le „infectezi” mintea cu idei tâmpite !!!…
      P.S . Sunt unul din cei peste 50 de ani de care pomenești mai sus. Pe tine nu te-au bătut părinții pentru „toapșele” pe care le-ai făcut în copilărie ?… Dacă nu, rău au făcut. Măcar două sau trei șuturi în fund să-ți fi tras, poate așa, ți s-ar fi dus mintea la cap …

      • criscris

        14 ianuarie 2016, 12:21 la 12:21

        Babacule ce mi-ai scris tu mie nu-mi vine in cap decat un dialog intre tine Babacu si unul care e pro Sharia. Tu iti sustii ideile tale, “corectare prin bataie”, iar unul pro sharia iti spune ca nu are timp de asa ceva, merge la sigur, taiem un deget, doua trei cat e nevoie!-“corectare la sigur a copilului”. Nu ai sa fii inteleasa de unul pro Sharia asa cum nu ma intelegi dumneata pe mine!

    • criscris

      14 ianuarie 2016, 12:38 la 12:38

      Si sa fiu si draguta iti raspund si la intrebari. Copiii am! Si sunt si de acord sa fiu luata 15-20 ani de langa copiii mei daca ii infectez cu idei tampite. Care sunt ideile tampite pentru dumneata?Am citit de doua trei ori mesajul, nu-mi sare nic’ in ochi. Singura “idee tampita” e ca ii respect si ii tratez ca pe niste adulti cu drepturi. Daca gasesti dumneata ceva, fa un bine aici si lumineaza-ma si pe mine, dar incerca fara newton, ca la mine nu functioneaza! SA scriem aici ca ce ti-as face ca …bla blab la, asta poate orsicine, adumi draga argumente….

    • criscris

      14 ianuarie 2016, 12:58 la 12:58

      Babacule ce mi-ai scris tu mie nu-mi vine in cap decat un dialog intre tine Babacu si unul care e pro Sharia. Tu iti sustii ideile tale, “corectare prin bataie”, iar unul pro sharia iti spune ca nu are timp de asa ceva, merge la sigur, taiem un deget, doua trei cat e nevoie!-“corectare la sigur a copilului”. Nu ai sa fii inteleasa de unul pro Sharia asa cum nu ma intelegi dumneata pe mine!

  49. Bogdanian

    13 ianuarie 2016, 21:31 la 21:31

    Articolul a fost scris pentru rating? Sadic, daca e asa. Draga autorule, imaginează-ți că ai fi avut asemenea parinți, care nu par monstri, si indiferent de vointa ta, la trei luni ai fi fost incredintat altora.

  50. Mihai

    14 ianuarie 2016, 08:30 la 08:30

    Uite aici articol documentat, nu pareri neavizate ca cea a lui Bogdan Stoica:
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20725741-bernevernet-cazul-bodnariu-mic-studiu-pentru-intelege-ceva-plus.htm

  51. criscris

    14 ianuarie 2016, 12:11 la 12:11

    Babacule care sunt ideile tampite? Nu pricepui! Deci copilul tau face o boacana. Ca sa fie constient ii aplici o forta de cativa newton. Asta pricepui ce faci, dar nu pricepui de ce trebuie sa recurgi la asta? Asa iti desconsideri tu copii ? Crezi ca nu pot constientiza ca au gresit fara acei newton la fund? Sau Dumneata iti iei rochia de regina si nu ai timp de explicatii? Si chiar dupa metoda dumitale, daca copilul nu pricepe a doua oara din nou, a treia oara, ce faci? Maresti Newtonii? Pana cand? Pai care e diferenta intre “palmuta” si Sharia? Traumatizati copiii, pana candva!!! Iaca-ta eu sunt un specimen rar, crescut anormal fara newtoni, de aia nu pot pricepe multe. In timpul copilariei o amica a fost tratata exact cu newtonii de care vb. Dumitale, numai acum pe la 40 de ani inca face terapie, desi e un om de success, copilaria nu se sterge. Asa ca nu te gandi ca e prea tarziu pentru matale! Noi luptam si vrem tot binele pentru copilu nostru, dar nu noi sa luptam pentru ei, ci altii! Inteleg si drama Botnariu prea bine! Si sunt mai departe pro copiii lor!!! Pai ce crezi ca astia de la protectie, te ameninta o data de doua ori, vb. cu tine, dar daca tu nu dai semne de corectare, unii constientizeaza abia cand sunt pusi in fata faptului, exact ca specimentul de dumneata!

  52. Teo Taban

    14 ianuarie 2016, 18:29 la 18:29

    Nu cunosc, în detaliu, cazul românilor din Norvegia…
    Daca nu cunosti detalii de ce iti dai cu parerea? Uita cazul Bodnariu si incearca s avezi celelalte mii de cazuri…sau si acolo este manipulare si dezimformare?
    E clar ca doar ai vrut sa te folosesti de acest caz ca sa iti faci trafic la blog…mizerabil ce esti…vierme

  53. Kinga

    15 ianuarie 2016, 00:22 la 00:22

    Ce spune un alt roman din Norvegia:
    Marius I Initial am incercat sa aflu cat mai multe despre chestia cu care am de-a face, atat despre institutii si proceduri cat si despre natura „ingrijorarii”. In ceea ce priveste institutiile si procedurile am primit in principiu numai sfaturi proaste (inclusiv de la ambasada unde mi s-a spus „capul plecat sabia nu-l taie”, „fa ca ei, zi ca ei si-o sa fie bine” – si ma felicit ca le-am comunicat raspicat ca „daca plec capul prea mult se ridica curu prea sus”.

    Mai interesant in ceea ce priveste discutia de aici e demersul de-a afla ce anume vor de la mine, ce nu le convine ca sa stiu si eu ce sa indrept. Mare surpriza, cel mai bun raspuns cu privire la acuzatii a fost „c-asa am simtit noi”. Bineinteles ca dupa ce-am ramas singur in Norvegia mi-au cazut dintii de lapte si mi-au crescut dinti adevarati. Am cautat raspunsul la intrebarea asta la: gradinita (aia care au scris scrisorica), Barnevernet (aia care investigau, i-am intrebat bai oamenilor, ce investigati voi aici, ceva masurabil ca sa stiu si eu), administratia locala (aia care plateau pe baietii din gradinita), fylkesmann (prefectura – aia care verifica administratia locala), politie (aia care cerceteaza abuzurule). N-am scos nimic de la toti astia in mai bine de 1an de zile, am cheltuit si ceva bani pe la avocati pana sa-mi dau seama ca n-o sa se bage nimeni in asa ceva (initial imi dadeau impresia ca li se pare o gluma buna ce le zic, cand am pus pe masa documentatia completa cu tot cu inregistrari audio – care sunt legale si se pot folosi in instanta, singurul lucru folositor pe care l-am aflat de la avocati – avocatul s-a dat bolnav si n-a mai vrut banii mei ), am incercat sa ma duc singur in instanta, insa distractia costa de la cateva mii de euro deschiderea la vreo cateva zeci de mii sau chiar peste suta pana zici „sec”…. Nu numai ca te simti, dar chiar esti al nimanui cand vine vorba sa dai nas in nas cu Barnevernet in Norvegia.
    Pe baza unui zvon iti pot veni in casa si-ti pot smulge copilul din brate, pe tine calcandu-te-n picioare la propriu, cand vine vorba sa-i intrebi care-i treaba cu ei la tine, probabil trebuie s-ajungi la Sf Petru ca sa-ti dea vreun raspuns si nici atunci nu esti sigur daca nici ala nu-ti zice ca nu-i treaba lui.
    Unlike • Reply • 1 • 24 December 2015 at 05:06
    Marius I. Negresit se-nvart multi bani in ceea ce priveste protectia copilului in Norvegia, o droaie de angajati, firme private, familii adoptive (multe probabil angrenate in sistem tot datorita banilor), dar pot specula ca Barnevernet este si un puternic instrument de santaj in mainile autoritatilor locale, atat de puternic incat nici politicienii de la nivel central nu prea indraznesc sa-i traga de urechi.
    Like • Reply • 24 December 2015 at 05:18
    Marius I Motivul pentru toata nebunia de care-am avut parte? Pai individul care trebuia sa aiba grija de copilul meu n-a suportat prea bine ideea ca este mai slab pregatit decat noi in a creste copii(e si normal sa nu stii cum se cresc din moment ce n-ai decat 2 semestre de cursuri drept experienta – basca faptul ca si la capitolul asta statea mai prost) si a vrut sa ne-arate ca el are dreptate. Si ne-a aratat! =)) Dar si-a incheiat cariera stralucita in domeniul asta cam timpuriu.
    Unlike • Reply • 1 • 24 December 2015 at 06:16 • Edited
    Marius I. Daca ai de-a face cu Barnevernet si consideri ca n-ai acoperire beton la vreo una din motivatiile din lista de mai jos, sfatul cel mai bun pe care-l poti primi este sa parasesti tarile nordice (daca te muti in Suedia sau Danemarca nu esti in siguranta).
    Like • Reply • 24 December 2015 at 06:26 • Edited

  54. RAMONA

    15 ianuarie 2016, 03:20 la 03:20

    D-le BOGDAN STOICA si toti cei ce sunteti de partea dumnealui. Daca credeti ca Norvegia este o tara suuuper educata si ca INSTITUTIILE ei sau a oricarei alte tari, nu pot gresi, intentionat sau neintentionat, va recomand filmul „JUST ASK MY CHILDREN” poate veti intelege pentru ce am iesit sa protestam.

  55. Gicone

    15 ianuarie 2016, 03:59 la 03:59

    Se vede ca n-ai copii dle Stoica. Indiferent de ce lege au norvegienii nimeni nu are dreptul sa ia un copil de la parintii lui fara incuviintarea acestuia si fara un raport detaliat rezonabil si real. ri ce s-a intimplat e o intraga tragedie, rapire de copii si fabricare de documente false , crima impotiva umanitatii.
    Dumneata vorbesti in necunostinta de cauza, cu mentalitate de securist care incearca sa faca dezinformare, iar cind spun ce spun referitor la situatia familiei Botnariu, stiu ce spun.
    In Anglia fica-mea era sa pateasca la fel cu fetita ei din cauza ca solicita ajutor social. Se fabricau dosare in care se aratau tot felul de minciuni, mergeau inainte cu niste proceduri tendentioase, tragind concluzii gresite, ca la final sa ii ia fata si sa o plaseze la alta familie care sunt sigur ca dadea spaga imensa pentru un copil. De aceea si dosarele sunt secrete, nu ca sa protejeze copilul ci interesul financiar e cauza. Acest lucru trebuie bine ascuns. D-ta esti naiv sa crezi in corectitudinea acelor oameni. Nici un om normal la cap si bine intentionat nu face ce fac englezii , norvegienii si poate si alte natii. Daca nu te pricepi la un lucru nu mai murdari si dezindorma opinia publica cu mizeriile tale, pentru ca faci un deserviciu natiei in care te afli.

  56. OVIDIU

    15 ianuarie 2016, 10:46 la 10:46

    Domnule Bogdan Stoica , cu respect imi permit sa va intreb ….d-voastra nu intelegeti ce inseamna simplu OMENIA ? Nu aveti suflet !? In tot contextul problematicii din Norvegia , nu este neaparat vorba despre nu stiu ce legi romanesti sau norvegiene , iar inainte de a mai emite ceva mai ales pe blog , documentati-va domnule . NU SUNTEM CHIAR CU TOTII PROSTII D-VOASTRA :)))

  57. paul chelsau

    14 martie 2016, 13:09 la 13:09

    Bogdane lasa-te de jurnalism. Un mediocru permanent poti fi daca te straduiesti.

  58. Andreea B.

    4 mai 2016, 12:56 la 12:56

    Buna ziua,

    inainte de a face anumite informatii… manipulatoare dupa parerea mea va rog sa va documnetati si sa prezentati arumente. Ce apare in dosarul familiei Bodnariu legat de violenta in familie? de ce a fost inapoiat bebelusul daca parintii sunt violenti? Cunoasteti raportul psihologului norvegian dupa ce i-a anchetat pe parinti? Imi pare rau sa constat ca inca e valabil proverbul: Hotul striga hotul! Adica cine face manipulare striga Manipulare…

  59. Stefan

    6 iunie 2016, 15:18 la 15:18

    Copiii familiei Bodnariu au fost eliberati. Multumim bisericii penticostale pt sprijin.

    Daca era dupa madam Mungiu si mr Stoica parintii trebuiau arestati. Romania curata mde.