Un nume puternic din industria metalurgică europeană a intrat pe piața de business din România, iar impactul său este deja vizibil în municipiul Iași. Grupul ucrainean Metinvest, condus de miliardarul Rinat Ahmetov, a preluat în a doua jumătate a anului 2025 fabrica ArcelorMittal Tubular Products Iași (fosta Tepro SA) și implică investiții importante în activitatea acesteia, potrivit Ziarului de Iași.
Unitatea industrială, redenumită Metinvest Tubular Iași, produce țevi sudate pentru construcții și industrie. La momentul achiziției, fabrica avea în jur de 200 de angajați, dar de atunci au fost adăugate cel puțin 80 de noi locuri de muncă. Compania continuă să publice anunțuri de recrutare pe platformele de specializare și pe propriul site, în căutare de personal pentru diverse poziții din domeniul mineritului și metalurgiei.
Rinat Ahmetov este cunoscut ca unul dintre cei mai bogați oameni de afaceri ucraineni și este proprietarul grupului Metinvest, un colos industrial prezent nu doar în Ucraina, ci și în Italia, Marea Britanie și Statele Unite ale Americii. Afacerile sale acoperă mineritul, metalurgia și industria oțelului, iar preluarea fabricii de la Iași reprezintă o extindere semnificativă a operațiunilor europene ale companiei.
Investiția în unitatea ieșeană vine într‑un context economic dificil pentru grupul Metinvest. În prima jumătate a anului 2025, compania a raportat rezultate financiare mult mai slabe decât în trecut, trecând de la un profit net de 179 de milioane de dolari în prima jumătate din 2024 la o pierdere netă de 58 de milioane de dolari în aceeași perioadă a anului următor. Reducerea veniturilor și creșterea costurilor, influențate și de condițiile de securitate și logistice din Ucraina, au fost invocate ca principale cauze ale acestui declin.
Achiziția și operațiunile fabricate la Iași marchează o oportunitate importantă pentru piața locală a muncii, într‑un moment în care regiunea caută să atragă investiții străine și să creeze noi locuri de muncă în sectoarele industriale tradiționale.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










