CSAT de miercuri nu are legătură cu alegerile, spune Bolojan. „Sunt alte subiecte pe ordinea de zi, importante”

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, afirmă că şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării, programată pentru săptămâna viitoare, nu are legătură cu alegerile, având alte subiecte pe agendă. El a menţionat că nu există informaţii cu privire la posibile implicaţii străine în alegerile din România.

”CSAT-ul nu are legătură cu alegerile. Sunt alte subiecte care sunt pe ordinea de zi a CSAT-ului, importante”, a afirmat Ilie Bolojan, într-o emisiune difuzată, sâmbătă, la Prima TV.

Întrebat dacă există ceva suspiciuni despre posibile implicaţii străine în alegerile din România – cum s-a pus problema în noiembrie anul trecut – Bolojan a afirmat: ”În acest moment nu există nişte semnale că ar fi nişte perturbaţii majore nici în zona, să spunem, de online, nici altfel, dar întotdeauna, în ultimii ani, în Europa de Est, nu doar în campaniile electorale, ci şi în afara campaniilor electorale, există această formă de război hibrid, în care nu mai trebuie să intri într-o ţară cu tancurile, cu armata, ci astăzi lucrurile se fac mai sofisticat, mai puţin la vedere, generând scăderea încrederii în instituţii, în instituţiile statului respectiv”.

Bolojan a afirmat că, ”uneori, în România, pe fondul prestaţiei lumii politice, care de multe ori a lăsat de dorit, nici nu e foarte greu să potenţezi această neîncredere, pentru că ea oricum este extinsă”.

”Potenţezi fricile oamenilor, frica de război, frica de participarea României la război, frica de retragerea trupelor aliaţilor noştri, nesiguranţa. Toate aceste lucruri care vin, din păcate, de multe ori pe un fond care este real, de neîncredere, de suspiciuni (…) nu fac decât să complice lucrurile, dar sloganele care sunt folosite, divizarea societăţii, creşterea furiei şi a neîncrederii, nu ţin loc de soluţii la problemele reale pe care le avem, nu ţin loc de proiecte, nu ţin loc de plata ratelor, de controlul inflaţiei. Sunt doar nişte elemente care nu fac decât să dezbine, iar divizarea societăţii, inclusiv prin potenţarea acestor lucruri de către candidaţi, nu va rezolva problemele după aceste alegeri”, a mai declarat preşedintele interimar.

Preşedintele interimar Ilie Bolojan a convocat şedinţa CSAT, miercuri, 30 aprilie, începând cu ora 14.00.

Pe agendă ar urma să se afle participarea României la Planul de Răspuns European – Readiness 2030, proiectul de Lege a apărării naţionale a României şi Planul naţional privind mobilitatea militară. Alte subiecte vizează proiectul de Lege privind unele măsuri necesare pentru implementarea proiectelor de securitate naţională în domeniul hidroenergiei şi viziunea strategică naţională în domeniul spaţial.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: