Skip to content
Societate

UPDATE Trei cutremure puternice în doar câteva ore

UPDATE 09:42

Un nou cutremur s-a produs duminică în zona seismică Vrancea, fiind al doilea seism înregistrat în interval de cinci ore.

Potrivit Institutului National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului, cel de-al doilea seism s-a produs duminică în zona seismică Vrancea, județul Vrancea, la ora 8.58, având magnitudinea de 3.1 pe scara Richter 

Cu doar cinci ore înainte, un cutremur cu magnitudinea de 2,9 grade pe scara Richter s-a produs tot în zona seismică Vrancea, dar în județul Buzău, la adâncimea de 109 kilometri.

Potrivit INCDFP, duminică la ora 05:38:50 (ora Romaniei), s-a produs în Marea Neagră un cutremur cu magnitudinea 3,1 pe scara Richter.

Seismul a fost înregistrat la o adâncime de 30 de kilometri.

Acesta este al 14-lea seism înregistrat în Marea Neagră în 2019, zece dintr cutremur având loc în 6 februarie. Cel mai mare seism din Marea Neagră s-a înregistrat în 8 mai şi a avut magnitud

Cel mai mare cutremur înregistrat în acest an în România s-a produs în 9 ianuarie şi a avut 4,4 grade. seismul a fost înregistrat în judeţul Buzău.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *