Fost ofițer de aviație și fost șef al Serviciului Strategii de Apărare, în cadrului Statului Major General, Hari Bucur-Marcu face o dezvăluire în premieră legată de generalul (rtr.) Radu Theodoru.
Bucur-Marcu povestește, într-o postare pe Facebook, că Radu Theodoru a fost coleg la Sibiu, la școala de aviație, cu tată său.
Hari Bucur-Marcu spune că Radu Theodoru a avut o singură misiune în Al Doilea Război Mondial, în prima săptămână după 23 august 1944, aceea de a păzi aerodromul unde făcea școala.
„Dacă nu a avut noroc, germanii având alte treburi, atunci s-a lăudat degeaba că a participat ca infanterist la curățirea României de trupele hitleriste, cum se fălea prin presă”
„Despre el știu de la tata, cu care fusese coleg la Sibiu, la școala de aviație, la începutul anilor 1950, unde tata (cu un an mai tânăr) era instructor la viitorii ofițeri tehnici și Theodoru comandant de subunitate de elevi ofițeri.
Așa că știu cu siguranță, de la prima mână, cât de erou și de veteran de război a fost centenarul Theodoru Radu, născut la Ineu, Arad, acum 101 ani. Pot să confirm că Theodoru a luptat într-adevăr în războiul doi mondial, vreo șapte zile, când a avut de executat (ca infanterist cu pușca în mână și nu ca aviator la manșa vreunui avion de luptă) misiuni de pază a aerodromului unde făcea el școală, în prima săptămână de după 23 august 1944. Atât. Dacă a avut noroc să vadă vreun german pe acolo, atunci înseamnă că a luptat și cu vreun inamic. Dacă nu a avut noroc, germanii având alte treburi, atunci s-a lăudat degeaba că a participat ca infanterist la curățirea României de trupele hitleriste, cum se fălea prin presă”, afirmă fostul ofițer de aviație.
Hari Bucur-Marcu susține că Radu Theodoru nu a avut o carieră militară propriu-zisă și de aceea este doar un impostor care poartă uniforma Armatei României
Mai mult, Bucur-Marcu dezvăluie că Theodor a avut singură misiune ca ofițer de aviație, aceea de a intercepta un avion cu care cineva încerca să scape din lagărul comunist și pe care nu l-a găsit, ca să-l doboare.
Potrivit fostului ofițer de aviație, Theodoru a avut ca vârf de carieră, după trecerea în rezervă, funcția de adjunct al cenzorului local, adică vicepreședinte al Comitetului Județean de Cultură și Artă – Brașov, în perioada 1965-1970.
„De altfel, Theodoru Radu nu a avut o carieră militară propriu-zisă, ca ofițer de aviație, cu excepția unei singure misiuni, când, aflându-se în celula de alarmă, a fost trimis să intercepteze un avion cu care cineva încerca să scape din lagărul comunist. Și pe care se pare că nu l-a găsit, ca să îl doboare.
Cu alte cuvinte, ca pregătire și carieră militară, Theodoru ar putea fi la fel de bine adjutant și nu maior, cum se laudă că ar fi avut gradul, la trecerea în rezervă și la intrarea lui într-o carieră prolet-cultistă, de fală locală și apoi națională (cu vârful de carieră adjunct al cenzorului local, adică vicepreședinte al Comitetului Județean de Cultură și Artă – Brașov, în perioada 1965-1970).
Ceea ce îl face un impostor, între multe alte sute, care poartă uniforma Armatei României, cu stele de general, fără niciun merit. Fără vreo faptă de eroism și fără să vadă cum arată un front de război mondial, nici măcar din aer.
El este unul dintre motivele pentru care eu sunt încântat că nu am acceptat să fiu făcut general”, subliniază Hari Bucur-Marcu.
Autor
-
Redactor-șef PS News, coordonează echipa de jurnaliști ai PS News din 2017. Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”
View all posts
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News