PSnews

Opinii

Domnu’ presedinte, cum e cu casa? Casa, domnu’! Spuneti-o p-aia cu casa!

Au venit peste noi, ca o turma de tornade, incendiul #colectiv, Halloween, atentatul din Franta, Black Friday, demisia lui Ponta si noul guvern Ciolos. Avem subiecte sa discutam, sa ne dam cu parerea, sa emitem supozitii sau sa pregatim oale intregi de speranta. Deasupra tuturor, cu un zambet indulgent si cuvinte putine, sta presedintele.

Prea putine cuvinte, dupa parerea mea. Lipseste esentialul.

Cum e cu casa aia, domnu’ presedinte? Cu casa aia luata cu acte false?

“Romania nu mai trebuie condusa de oameni corupti sau care au fost implicate in afaceri dubioase”, ne spunea Klaus Iohannis in campania electorala, fix acum un an. Si acum aflam ca familia prezidentiala a detinut ilegal o casa si ca a incasat ilegal 300.000 de dolari, din inchirierea casei obtinute cu acte false. Decizia instantei e clara si definitiva.

Teretic, daca organele se sesizeaza din oficiu, sau daca cineva face un denunt sau o plangere penala, sotia presedintelui Romaniei risca un dosar penal cat toate zilele, pentru infractiunile de fals si uz de fals.

Sincer, nu nu vreau sa se intample asa ceva. Ma indoiesc sincer ca sotia unui primar de oras mic, cum e Sibiul, a luat singura decizia de a se imbogati, fara sa-i spuna sotului. Ea este vinovata doar pentru semnatura, nu pentru decizia de a se implica in acel dubios dosar de improprietarire. Ma uit si la actiunile anterioare ale sotului, in zona asta de business imobiliar, si la cine a inchiriat casa obtinuta prin falsuri de la familia Iohannis si vad toata povestea, asa cum a fost. Din perspectiva mea, desigur fara dovezi, autorul infractiunii este actualul presedinte al Romaniei. Si acolo e vorba despre mult mai mult decat despre un fals.

Dar eu, spre deosebire de el si de altii, pot sa trec peste asta. Nu vreau ca presedintele Romaniei sau sotia lui sa faca puscarie. Eu cred sincer ca Romania are nevoie de un T-0, de un moment la care sa se spuna “stergem cu buretele tot, dati banii inapoi, si veti fi bine”. Vanatoarea asta de corupti si distrugerea de destine pe banda rulanta nu-mi place. Si n-o vad folositoare.

Dar tot vreau ceva. Vreau o declaratie. Vreau sa-l aud pe presedintele Iohannis explicand cum e cu casa aia. Cum a decis sotia sa se implice in falsificarea unor acte. Ce rol a avut el. Ce-a facut cu banii. Ce alte rele a mai facut, cat a fost primar la Sibiu. Vreau sa-si ceara scuze ca a fost implicat, si aici il citez, “in afaceri dubioase”.

Si, dupa aia, Iohannis sa conduca tara asta asta cum trebuie. Adica fara sa mai faca dosare inamicilor politici si fara sa mai tina in brate hoti, doar pentru ca vin din partidul care l-a propulsat. Sa se gandeasca la interesul national, nu la combinatii politice, case fara numar si plimbari fara rost.

Pe Bogdan Stoica il puteti citi si pe www.bogdanstoica.ro

16 Comentarii

16 Comments

  1. dany

    19 noiembrie 2015, 09:33 la 09:33

    Pai cu casa aia e cam asa, a primit fraudulos mai multi bani decat va obtine el in tot mandatul de Presedinte ! Deci ar fi cazul sa lucreze mandatul asta pe gratis… Si pe urma, vom mai vedea !

  2. eu

    19 noiembrie 2015, 09:51 la 09:51

    tacerea e de aur(doar prostii o inghit)

    • Stefan Oltean

      19 noiembrie 2015, 15:11 la 15:11

      Nu-i așa că nu ai făcut nici măcar o oră de meditație! Ori ești prea deștept,ori ești prost grămadă,dar ai glagorie în tine la maximum.

  3. Sergiu

    19 noiembrie 2015, 13:34 la 13:34

    Yeah, right ! Cand o zbura porcu’

  4. bogdan

    19 noiembrie 2015, 14:44 la 14:44

    Nu pot sa cred ca nu ati inteles despre ce este vorba. De ce incercati sa rastalmaciti lucrurile si sa manipulati. Tot nu v ati vindecat. Continuati cu campania murdara ca sa va detestam si mai mult.

  5. Stefan Oltean

    19 noiembrie 2015, 15:15 la 15:15

    Ai făcut măcar o oră de maditație? dacă nu, ori ești deștept,ori prost grămadă! După cum pui problemele , cred în a doua posibilitate.

  6. Stefan Oltean

    19 noiembrie 2015, 15:16 la 15:16

    Ești prost sau nu ai discernămât.

  7. SAG

    19 noiembrie 2015, 15:34 la 15:34

    Felicitari pentru articol, domnule Bogdan Stoica !
    Am aflat ca….. „familia prezidentiala a detinut ilegal o casa si ca a incasat ilegal 300.000 de dolari, din inchirierea casei obtinute cu acte false. Decizia instantei e clara si definitiva”.
    Am ramas insa surprins sa aflu de la Dvs ca…. „Vreau sa-l aud pe presedintele Iohannis explicand cum e cu casa aia…”.
    Pai, domnul Iohannis a dat o asemenea declaratie. Citez: „Această soluție, după părerea mea, nu este bună, mă nemulțumește și împreună cu avocații mei căutăm cele mai bune căi pentru a contesta această soluție”, a spus Iohannis, într-un interviu difuzat luni seara de TVR 1.
    Oare, veti scrie si despre aceasta…..zicere ????
    Auziti, „CAUTAM CELE MAI BUNE CAI PENTRU A CONTESTA” ! Adica, ce ? o DECIZIE A INSTANTEI CLARA SI DEFINITIVA !?
    Deci, dupa modelul in care Sefa ICCJ , Livia Stanciu, prin cerere de contestare în anulare a sentintei. Asadar, Iohannis va castiga cu ajutorul DNA, ICCJ, CSM, iar judecatorii de la Brasov for fi deferiti justitiei si bagati la puscarie pentru ca au fost INCORECTI CU PRESEDINTELE !

  8. liviuioan

    19 noiembrie 2015, 16:41 la 16:41

    Avocatii , trbuie sa-i caute pe astia a lui Grimm–mai au 4 ANI !

  9. John Doe

    21 noiembrie 2015, 05:02 la 05:02

    Pe riseproject.ro e explicat cu lux de amanunte „cum e cu casa”.
    Situatia e una foarte complexa si dificil de inteles pentru cei fara pregatire juridica.
    Si chiar si cei de specialitate vor avea pareri diferite.

  10. mihaita

    21 noiembrie 2015, 22:27 la 22:27

    Solutia pentru Joianis :referendum privind demiterea presedintelui .Sotii implicati in hotia cu casele sa fie deferiti justitiei !

  11. Hermanstadt Gheorghe

    23 noiembrie 2015, 09:29 la 09:29

    Adica, dupa ce-l faci Talhar la drumul mare pe neprihanitul Heil Klaus, il pui sa se spovedesaca in fata Natiunii si apoi il indemni sa conduca Tara care nu e a lui, ci a mea, a ta, a lui? Si apoi si tu, autorule, ai dreptul legal sa faci o sesizare la DNA impotriva cuplului de infractori ordinari numiti JKW si Carmenel…de ce n-o faci, ca esti persoana publica, te cunoaste boborul, ai o oarece faima…hai, da-i bice si nu te multumi numai cu scrisul, ca asta o putem face toti, poate chiar mai bine!

  12. Ca Ta

    24 noiembrie 2015, 10:34 la 10:34

    Vreau sa-i vad pe hipsterii tehnocrati din M10 diseara la Universitate ca manifesta impotriva Coruptiei Presedintiale.

  13. Ursachi Maria

    30 noiembrie 2015, 17:45 la 17:45

    Ba mai bine s-o spuna pe aceea cu Ziua Nationala a Romaniei… De ce nu o respecta? Il deranjeaza pe el ca si pe UDMR-isti? (sa fie clar: nu pe toti ungurii) Cred ca nu exista cetatean romn de bunacredinta care sa fie impotriva Unirii din 1918 si sa nu doreasca sa comemoreze eroii neamului asa cum se cuvine. Dar Johannis al rromanilor nu stie multe.

  14. Nenea

    30 noiembrie 2015, 21:13 la 21:13

    Blestem pe capul romanilor.Iohannis este pentru noi un fel de Basescu doi.Daca Ponta a avut onoarea sa demisioneze pentru mai nimic,pentru300000 euro ce-i de asteptet?Onoare?

  15. Nu uita ca esti român

    4 decembrie 2015, 11:14 la 11:14

    Iohannis a dat urmatoarea declaratie. Citez: „Această soluție, după părerea mea, nu este bună, mă nemulțumește și împreună cu avocații mei căutăm cele mai bune căi pentru a contesta această soluție”, a spus Iohannis, într-un interviu difuzat de TVR1.
    Cind a dat aceasta declaratie, marile conducator stia de demersurile pe care avocatii såi le fac pentru a merge pe potecuta (calea) RARINCA.
    Daca vor fi poticneli pe aceasta potecuta, va fi chemat la Cotroceni Ciolosi si va fi rugat sa dea o Ordonanta prin care orice persoana fizica sau juridica din RO poate utiliza acte false pâna la maximum sase case.
    Si atunci presedintele va fi foarte multumit de trinom sau de guvernul meu.
    Sa traiesti popor roman care mai ai inca putina minte si aia ratacita.