Donald Trump, ultimatum pentru Hamas: „Dacă nu acceptă acordul de pace până duminică, se va dezlănțui iadul!”

Sursa foto: X - The White House

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat, vineri, că gruparea islamistă Hamas trebuie să accepte un acord de pace în Fâșia Gaza până duminică seara, amenințând cu desfășurarea unor noi operațiuni militare.

„Trebuie să se ajungă la un acord cu gruparea Hamas până duminică seara. Fiecare țară a semnat. Dacă nu se ajunge la acest acord, care este ultima șansă, se va dezlănțui iadul împotriva grupării Hamas, cum nu a mai văzut nimeni până acum. Va fi pace în Orientul Mijlociu într-un fel sau altul”, a avertizat Trump.

Planul de pace, dezvăluit de președintele Trump alături de premierul israelian Benjamin Netanyahu la începutul săptămânii, include o structură de guvernare inedită pentru Fâșia Gaza.

Concret, propunerea prevede ca enclava să fie plasată sub controlul unui comitet de guvernare temporar, care ar fi condus chiar de președintele american. Printre figurile internaționale vehiculate pentru a se alătura acestui comitet se numără și fostul premier britanic Tony Blair.

Acest comitet ar urma să supravegheze tranziția și reconstrucția, în cazul în care Hamas acceptă ultimatumul.

Sursa: gândul.ro.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: