Skip to content
Sport

Drăgulescu, anunţat în lot la europene, dar la Cupa Mondială a ocupat doar locul 26

Gimnastul Marian Drăgulescu reuşeşte să uimească lumea sportului, la aproape 39 de ani participând la campetiţii importante. El a fost anunţat de către federaţie că va face parte din delegaţia pentru Campionatul European din 2019, care va avea loc în Polonia, la Szczecin, între 10 şi 14 aprilie.

România va fi reprezentată de 5 gimnaşti, Marian Drăgulescu, Adelin Kotrong, Roland Modoianu-Zseder, Emilian Neagu şi Cristian Băţagă iar la feminin, de 3 sportive, Denisa Golgotă, Nica Ivănuş, Carmen Ghiciuc.

La Cupa Mondială de gimnastică de la Baku (Azerbaidjan), care se desfăşoară în aceste zile, românii Marian Drăgulescu şi Cristian Băţagă au ratat calificarea în finalele de la sol, respectiv inele. La sol, Drăgulescu a ocupat doar locul 26 în calificări, cu 13,066 puncte, potrivit site-ului oficial al competiţiei.

În calificările la inele, Băţagă s-a clasat pe locul 21, cu 13,100 puncte. Calificările în finalele la bară fixă, cal cu mânere şi sărituri vor avea loc vineri.