Elevii de liceu vor studia din nou „Istoria Românilor”. Decizia ministrului Educației, Daniel David

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Ioan Aurel-Pop: „Nu e bine să fragmentăm istoria în liceu, pentru că istoria se predă cronologic. Viața unui om nu începe cu bătrânețea”

Controversata reformă a curriculei, din 1999 – 2000, a eliminat din învățământul preuniversitar „Istoria României” ca disciplină distinctă și a înlocuit-o cu disciplina unică „Istorie”, care cuprinde atât teme din istoria națională, cât și din istoria universală, însă într-un volum mult mai redus față de perioada anterioară.

A fost o schimbare care a generat discuții aprinse în societatea vremii, toate concentrate pe ideea că eliminarea „Istoriei Românilor” ca disciplină distinctă diluează sentimentul apartenenței naționale, a identității naționale.

Deși în programa de istorie sunt introduse capitole importante din istoria națională, (formarea statului român, Unirea, perioada comunistă), acestea nu sunt suficiente, afirmă istoricii, pentru conturarea și cultivarea sentimentului apartenenței la copii.

„Istoria se petrece în spațiu și timp, iar spațiul și timpul nostru se referă la români”

Ministrul Educației, Daniel David, a decis ca, începând cu acest an, liceenii să studieze din nou materia „Istoria României”, într-o formulă reconfigurată și după consultări cu membrii Academiei Române, tocmai în demersul de a întări componenta de cultură și identitate națională.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: