Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a reafirmat poziția categorică a liberalilor înaintea consultărilor oficiale, subliniind ruperea definitivă a relațiilor cu partenerii de coaliție. Acesta a precizat că formațiunea sa nu va accepta nicio variantă de executiv care să includă social-democrații:
„Pentru PNL lucrurile sunt foarte clare. Unu, PNL a pus punct colaborării politice cu PSD. Pentru PNL, punct înseamnă punct, nu punct și de la capăt”.
Decizia PNL de a refuza colaborarea politică vizează inclusiv variantele de compromis, precum un cabinet condus de un premier tehnocrat susținut de PSD.
„În momentul în care PSD a votat moțiunea de cenzură împotriva premierului PNL, din coaliția din care făceau parte, colaborarea politică s-a încheiat”, a subliniat Emil Boc.
Citește mai mult, Aici.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









