Euro 2024: Austria câştigă grupa D şi merge mai departe, alături de Franţa şi Ţările de Jos

Austria
Sursa foto: Pixabay

Echipa naţională a Austriei a învins marţi, la Berlin, scor 3-2, echipa naţională a Ţărilor de Jos, în cadrul grupei D a turneului final Euro 2024. Într-un alt meci, la Dortmund, Franţa şi Polonia au încheiat la egalitate, 1-1.

La Berlin, Austria a deschis scorul foarte repede în faţa echipei Ţărilor de Jos. Prass a primit în partea stângă, a centrat în careu, iar Malen a înscris în propria poartă încercând să respingă printr-o alunecare. Olandezii au alergat după egalare tot restul reprizei însă deşi au dominat nu au reuşit să trimită balonul în plasă. Egalarea a venit imediat după pauză, în minutul 47, atunci când Geertruida a recuperat de la Grillitsch, balonul a ajuns la Xavi Simons, care a alergat în terenul austriecilor, i-a pasat lui Gakpo în careu şi acesta a înscris plasat pentru 1-1. Austriecii au revenit la conducere în minutul 59, prin Schmid, iar elevii lui Ronald Koeman au egalat în minutul 75, prin Memhis Depay, gol pentru care s-a aşteptat validarea VAR. Însă oamenii lui Ralf Rangnick au revenit la conducere, marcând în minutul 80. Pasă Baumgartner şi gol Sabitzer dintr-un unghi imposibil. Austria a avut un gol anulat pentru ofsaid, dar s-a impus cu 3-2 şi a câştigat grupa D.