Skip to content
Europa

Eurodeputații români și-au ales comisiile din PE: Rareș Bogdan la Justiție, Grapini la Afaceri constituționale, Carmen Avram la Agricultură, niciunul la Cultură

Europarlamentarii aleși pe 26 mai s-au împărțit în 20 de comisii, componența acestora fiind votată de Parlamentul European. Eurodeputații români vor activa în următoarele comisii:

Comisia pentru libertăţi civile, justiţie şi afaceri interne (LIBE): Vasile Blaga (PNL – Grupul PPE), Rareş Bogdan (PNL – Grupul PPE), Tudor Ciuhodaru (PSD – Grupul S&D), Ramona Strugariu (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa), Dragoş Tudorache (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa).

Comisia de afaceri externe (AFET): Traian Băsescu (PMP – Grupul PPE) şi Claudiu Manda (PSD – Grupul S&D). Cei doi sunt membri şi ai Subcomisiei pentru securitate şi apărare (SEDE, 30 de membri). Din Subcomisia pentru drepturile omului (DROI, 30 de membri) va face parte Eugen Tomac (PMP – PPE).

Comisia de comerţ internaţional (INTA): Mihai Tudose (PSD – Grupul S&D) şi Iuliu Winkler (UMDR – Grupul PPE).

CITIȚI ȘI: https://psnews.ro/delegatia-romaniei-in-ppe-ce-functii-vor-avea-europarlamentarii-romani-295800/

Comisia de bugete (BUDG): Clotilde Armand (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa), Siegfried Mureşan (PNL- Grupul PPE) şi Nicolae Ştefănuţă (USR-PLUS, Grupul Înnoim Europa).

Comisia de control bugetar (CONT): Corina Creţu (Pro România – Grupul S&D), Cristian Ghinea (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa) şi Claudiu Manda (PSD – Grupul S&D).

Comisia de afaceri economice şi monetare (ECON) – Cristian Buşoi (PNL – Grupul PPE).

Comisia pentru ocuparea forţei muncă şi afaceri sociale (EMPL): Dragoş Pîslaru (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa) şi Eugen Tomac (PMP – Grupul PPE).

Comisia de mediu, sănătate publică şi siguranţă alimentară (ENVI): Cristian Buşoi (PNL – Grupul PPE), Rovana Plumb (PSD – Grupul S&D) şi Nicolae Ştefănuţă (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa).

Comisia de industrie, cercetare şi energie (ITRE): Adina Vălean (PNL – Grupul PPE) şi Dan Nica (PSD – Grupul S&D).

Comisia pentru piaţa internă şi protecţia consumatorilor (IMCO): Vlad Botoş (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa), Maria Grapini (PSD – Grupul S&D) şi Dan Motreanu (PNL – Grupul PPE).

Comisia de transport şi turism (TRAN): – Gheorghe Falcă (PNL – Grupul PPE), Marian-Jean Marinescu (PNL – Grupul PPE) şi Cristian Terheş (PSD – Grupul S&D).

Comisia pentru dezvoltare regională (REGI): Adrian Benea (PSD – Grupul S&D), Corina Creţu (Pro România – Grupul S&D), Cristian Ghinea (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa) şi Mircea Hava (PNL – Grupul PPE).

Comisia pentru agricultură şi dezvoltare rurală (AGRI): Carmen Avram (PSD – Grupul S&D), Daniel Buda (PNL – Grupul PPE) şi Dacian Cioloş (USR-PLUS – Grupul Înnoim Europa).

Comisia de afaceri constituţionale (AFCO): Maria Grapini (PSD – Grupul S&D) şi Lorand Vincze (UDMR – Grupul PPE)

Comisia de petiţii (PETI): Gheorghe Falcă (PNL – Grupul PPE), Cristian Terheş (PSD – Grupul S&D) şi Lorand Vincze (UMDR – Grupul PPE)

Niciun eurodeputat român nu este membru deplin în comisiile de dezvoltare (DEVE, 26 de membri), pescuit (PECH, 28 de membri), cultură şi educaţie (CULT, 31 de membri), afaceri juridice (JURI, 25 de membri) şi drepturile femeii şi egalitatea de gen (35 de membri).

Preşedinţii comisiilor şi subcomisiilor vor fi aleşi în cadrul reuniunilor constitutive ale fiecărui grup.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *