Două persoane au fost rănite, luni, în urma unei explozii produse la un poligon de distrugere a muniţiei din apropierea municipiului Botoşani, deflagraţie urmată de un incendiu, transmite news.ro.
„Pompierii botoşăneni au fost solicitaţi să intervină într-un poligon de distrugere a muniţiei de la marginea municipiului Botoşani, unde a avut loc o explozie urmată de incendiu. La faţa locului s-au deplasat echipaje aparţinând Detaşamentului de Pompieri Botoşani, respectiv trei autospeciale de stingere, două ambulanţe SMURD, dintre care una de terapie intensivă mobilă SMURD şi o ambulanţă SAJ”, au transmis reprezentanţii ISU Botoşani.
Ei au precizat că incendiul se manifestă pe o suprafaţă de 50 de metri pătraţi.
„Din primele informaţii, două persoane au fost rănite”, a menţionat sursa citată.
Pompierii au adăugat că a fost solicitat sprijinul echipajelor CBRN din cadrul ISU Suceava.
Potrivit reprezentanţilor ISU Botoşani, cele două persoane rănite au fost transportate la spital.
De asemenea, incendiul a fost localizat şi se lucrează pentru stingerea acestuia, a mai informat aceeaşi sursă.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News








